+90 216 532 23 33

Masaüstü Bilgisayar Satın Alma Rehberi

İhtiyaçlarınızı karşılayacak yeni bir bilgisayar mı almak istiyorsunuz? Bu rehberden faydalanarak bilinçli bir biçimde bilgisayar satın alabilir ve bütçenizi çok fazla zorlamadan arzuladığınız bilgisayara kavuşabilirsiniz. Bu rehber bir masaüstü bilgisayar toplama rehberi değil hazır bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenleri kapsayan bir rehberdir. En çokta masaüstü oyun bilgisayarı olarak kullanılır. Bu yüzden herkes masaüstü bilgisayar ucuz olsun ister. bizde yukarıda söylediğimiz gibi (hazır) bilgisayarı alırken dikkat etmeniz gerekenler.

İşlemciler (CPU)

Toplayacağınız bilgisayar için işlemci seçimi yapmak zor bir iştir. Şu an sektörde yer alan iki farklı üretici firma arasında bir seçim yapmalısınız. Yılların getirdiği bir alışkanlık gereği genelde Intel işlemciler performans için AMD işlemciler ise verimlilik ve bütçe için tercih edilmektedir. İşlemcilerin performans durumu üretim teknolojisi, çekirdek miktarı ve her bir çekirdeğin sunduğu ortalama hıza göre değişiklik göstermektedir.

Bellek (RAM)

Masaüstü bilgisayarlarda bellek seçiminiz bilgisayarınızı kullanım biçimine göre değişiklik gösterecektir. Bilgisayarınızda yoğun işlemler yapmak istiyorsanız elbette bellek miktarınızın çok daha yüksek olması gerekir. Ancak standart olarak minimum 8GB belleğe sahip olmasınız. Başlangıçta 16GB bellek almanız durumunda ise uzun vadede fazlasıyla verimli çalışabilecek bir bilgisayara sahip olabilirsiniz.

Bellek miktarının yanında belleklerde önemli olan bir diğer etken ise belleklerin hızıdır. Bellek ne kadar hızlıysa sunacağı performans bir o kadar yüksek olacaktır. Bir bellek alırken bellek miktarının yanında hızı da göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Hard Diskler (HDD & SSD)

Hard diskler bilgisayarınızda depolama görevi görecek olan bileşenlerdir. Eskiden sadece HDD kullanılıyor olsa bile artık pek çok bilgisayarda çok daha yeni teknoloji olan SSD kullanılmaktadır. Hard disklerde önemli olan boyut ve hızdır. Hard diskin boyutu ve hızı ne kadar yüksekse sunduğu performans ve kapasite bir o kadar yüksek olacaktır. Bir masaüstü bilgisayarda ideal olan depolama boyutu bugünlerde 1TB olarak kabul edilmektedir. Hız açısından ise 7200RPM olması yeterlidir.

Ekran Kartları

Ekran kartları teknolojisi en hızlı değişen bilgisayar donanımları arasında yer alır. Standart bir bilgisayar kullanıcısı olduğunuzu düşünüyorsanız tümleşik ekran kartları işinizi fazlasıyla görecektir. Ancak bilgisayarınızda oyun oynamak, grafik veya video düzenleme çalışmaları yapmak istiyorsanız kesinlikle bir ekran kartına ihtiyacınız var demektir.

Ekran kartı satın alırken ilk düşünmeniz gereken unsur performanstan başka bir şey değildir. Daha sonra kartın bellek miktarını, bağlantı noktalarını ve desteklediği Direct X miktarını göz önünde bulundurmalısınız. Oyun oynamak için bir bilgisayar topluyorsanız alacağınız kartın Direct X 11 desteklemesine ve en az 2GB belleğe sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Monitörler

Masaüstü bir bilgisayar alırken eğer elinizde yoksa monitör almayı unutmamalısınız. Bugün monitörlerin büyük bir kısmı LCD teknolojisini kullanmaktadır ama daha farklı ekran teknolojilerine sahip olan monitörlerin olduğunu unutmamalısınız. Monitör alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar boyutu ve fiyatıdır.

24 inç olan monitörler bugünün standart monitörleri arasında yer alır. Bu monitörler 1080p yüksek kaliteli video desteği sundukları için tercih edilmektedirler. Daha büyük ekran boyutları profesyonel tasarımcılara ve oyunculara hitap ettiğinden standart kullanıcı için pek gerekli değildirler.

Masaüstü Bilgisayar Kasası

Bilgisayar kasası denildiğinde aklınıza doğrudan standart kasalar gelebilecektir. Bu çok doğaldır ve standart kullanıcı için bu kasalar yeterli olabilecektir. Ancak bilgisayarınızda çok sık vakit geçiriyorsanız, oyun oynuyorsanız, çizim yapıyorsanız veya onu yorabilecek daha farklı çalışmalar yapıyorsanız bu durumda bilgisayarınızın soğutmasının iyi olduğundan emin olmalısınız. Bizimde önerdiğimiz bazı masaüstü bilgisayar markaları var. Örneğin casper masaüstü bilgisayar ve ya dell masaüstü bilgisayar.

Comments