Telefon Sim Kartı Okumuyor

Telefon sim kartı okumuyor hatasının birçok nedeni olabilir. Bunlardan bir tanesi SİM kart sağlam olmayabilir. Özellikle klasik SIM kartları nano SIM karta dönüştürmek için makas gibi kesici aletlerle kesilip zarar verilebiliyor. Kart üzerinde bulunan ve telefonun okuduğu altın renkli çipte meydana gelen en ufak bir zarar ve çizik SIM kartın okunmamasına ve bir daha kullanılamamasına neden olabilmektedir.

SIM kartın okunamamasının diğer bir nedeni de kartın doğru yerleştirilmemiş olmasıdır. Akıllı telefonun kullanım kılavuzunda SIM kartın nasıl yerleştirileceği belirtilmiştir. Ancak bu bilgi yoksa kartı aşağı ve yukarı bakacak şekilde yerleştirerek deneme yapılabilir ve kartın nasıl yerleştirileceği öğrenilebilir.

Telefonda var olan bir sorunda SIM kartın okunamamasına neden olabilir. Donanımsal ya da yazılımsal sorunlar varsa SIM kart okunmuyor hatası alınmasına sebebiyet verebilir. Mesela telefon düşürülmüş ise kart yuvasındaki bağlantı yeri zarar görmüş olabilir. Bunu anlamak için de SIM kart başka bir telefonda denenerek sorunun hangisinde olduğu saptanabilir.

Operatörle ilgili bir sorun olduğu zamanlarda da SIM kartın okumadığına dair hata oluşabiliyor. Telekom operatörlerinin sunucularının çökmesine bağlı olarak alınan bu hatalarda müşteri hizmetleri aranarak sorunun nedeni ve çözümlenmesine dair bilgi alınabilir.

SIM Kart Yok Sorunu ve Çözüm Önerileri

Telefon sim kartı okumuyor ya da sim kart yok sorununun oluştuğu bazı durumlarda telefonu yeniden başlatmakta çözüm olabilmektedir. Çok eski bir ve klasik bir yöntem olmasına karşın etkili bir yöntemdir. Mesela operatör kaynaklı bir sorunu çözdükten sonra bile telefon yeniden çözümlenebilmektedir.

Telefonun yurt dışından gelmesi ve kayıt edilememesi gibi durumlarda da SIM kart yok hatası ile karşılaşılabilmektedir. IMEI kaydı yapılmamış telefonlarda bu durum sıklıkla oluşmaktadır. Bazen TÜRKİYE Garantili telefonlar bile IMEI silinmesi problemi yaratabiliyor. Bunu öğrenmek için *#06# yazarak arama tuşuna basılıp bulunan IMEI numarası IMEI sorgulama sayfasına girilerek kontrol edilebilir. Kayıtlı değil yazısı çıkıyorsa eğer telefonun satın alındığı yer ile irtibata geçilmelidir. Yurt dışından gelmiş bir telefon ise kayıt işleminin yapılması gerekmektedir.

Telefon sim kartı okumuyor
Telefon sim kartı okumuyor

Ağ Ayarları Sorunu Varsa Ne Yapılmalı

Telefon sim kartı okumuyor hatası ile karşılaşıldığı zamanlarda yapılabilecek diğer bir şey ağ ayarlarını sıfırlamak olacaktır. Telefonun ayarlar bölümünden “ağ ayarlarını sıfırla” seçeneği bulunarak seçilir ve işlem onaylanırsa ağ ayarları sıfırlanmış olur. Bu işlemden sonra telefon yediden başlatılır. Telefonun açılmasından sonra sorunun çözülüp çözülmediği kontrol edilir.

Sorun devam ediyorsa eğer ağ modu değiştirilebilir. Telefonun ayarlar bölümü şebeke modu kısmına girilip otomatik seçeneği seçilirse sorun çözülebilir. Hâlâ SIM kart yok hatası veriyorsa LTE/GSM/WCDMA seçeneklerinden birisi seçilebilir. Bu yöntem ile sorun çözülebilir.

Güncelleme İle Sim Kart Sorunu Çözülebilir Mi?

Telefon sim kartı okumuyor hatasında güncelleme yapmakta başka bir seçenektir. Eğer yazılım güncellemeleri yapılmıyorsa telefonda eski bir sürüm yüklü olabilir. Bu durum sağlıklı bir durum değildir. Mesela SIM kart okunmaması hatası yazılımdan kaynaklanıyorsa üretici bunu bir güncelleme ile düzeltebilir. Ancak kullanıcı bu yeni sürümü yüklemediyse hâlâ bu sorunu yaşamaya devam edecektir. Bundan dolayı yazılım güncellemesi yapmak oldukça önemli bir konudur.

Yazılım güncellemesi yapmak çok kolay bir işlemdir. Telefonun ayarlar bölümünden yazılım güncellemesi/güncellemeleri kontrol et sayfasına girilerek telefonda yüklü olan sürüm görüntülenir. Eğer son sürüm yüklü değil ise yeni çıkmış olan sürüm telefona yüklenir. SIM kart sorunu yazılım güncellemesi ile ilgili ise sorun çözülecektir.

Yukarıda sıralanan bütün çözümlere rağmen telefon sim kartı okumuyor hatası hâlâ devam ediyorsa telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak son çare olacaktır. Bu işlemin ardından da herhangi bir düzelme olmazsa telefonu teknik servise götürmek ve bir uzmandan yardım almak gerekecektir. Büyük ihtimalle bir uzman desteği ile çözülebilecek bir sorun vardır.

Başka Arıza Olabilir Mi?

SIM kart eskimişse eğer yıpranmadan kaynaklanan okuma problemi olabilir. Çok fazla takıp çıkarmakla ilgili olarak kart eskiyebilir ve temas etmesi gereken yıpranmış olabilir. Yine temassızlık gibi bir durumdan dolayı da sim kart okuma sorunu yaşanıyor olabilir.

Telefon orijinal olmayabilir ya da operatör hattı kullanıma kapatmış olabilir. Sistemin güncellenmesi gerekebilir.

Bazı durumlarda sim kartın bloke edilmiş olması gibi bir şeyden dolayı cihazı açılmayabilir. Üst üste PİN kodu yanlış girilmişse eğer kart bloke olmuştur. Eğer PUK kodu varsa bu kod girilerek kartın blokesi kaldırılabilir. Ancak PUK kod yoksa müşteri hizmetleri aranarak kod öğrenilebilir. Kartın blokesi kaldırıldıktan sonra yeni bir PİN kodu girilerek kart kullanıma açılabilir. PUK kodu öğrenmek oldukça basit bir işlemdir. Operatörün bağlı olduğu müşteri hizmetleri aranarak kod kolayca alınabilir.

Telefonda bulunan operatör ayarları doğru bir şekilde yapılarak telefon sim kartı okumuyor  hatası düzeltilebilir. Bu ayarların kontrol edilmesi ve düzeltilmesi gereken yerlerin düzeltilmesinin ardından sorun giderilecektir. Yine sim kartın yanlış takılmış olması gibi bir durum da söz konusu olabilir.

Telefon yurt dışından alınmış ise ve sim kart okunmuyor hatası alınıyorsa büyük ihtimalle telefonun alındığı ülkenin sim kartının kullanılmadığından dolayıdır. Bu problemin çözülmesi için yetkili bir servisten yardım alınması gerekebilir.

Yukarıda sayılan birçok çözüm önerisi sayesinde sim kart okunmaması hatası kolaylıkla evde kendi başına çözüme kavuşturulabilir. Ancak her şeyin denenmesine rağmen sorun hâlâ devam ediyorsa o zaman bir profesyonel desteği alınması gerekiyordur.

Bültene Kayıt Olun

  Book an Engineer

  Collection Day
  Computer / Laptop
  Brand
  Operating System
  First name

  Last name

  Email address

  Contact phone number

  Address

  City

  Special requests

  Open chat
  Bize WhatsApp'ten ulaşın!