Gürültülü Çalışan Bilgisayarı Onarma

Gürültülü çalışan bilgisayarı onarma, Bilgisayarlara o kadar bağımlıyız ki, çalışmayı bırakırlarsa günlük işlerimizi halledemeyiz. Çalışmaları için bilgisayarlara bağımlı olan herkes, bilgisayarın nasıl çalıştığını ve çalışmayı bırakırsa ne yapacaklarını biraz bilmelidir. Bilgisayarınız ses çıkarmaya başlarsa ne yapmanız gerektiğine dair cevapları bizde bulabilirsiniz.

Bilgisayarın hangi parçaları gürültü yapabilir?

Bir kişinin bilgisayarı aniden ses çıkarmaya başlarsa ne yapabileceğini anlamak için öncelikle sesin nereden geldiğini bilmek önemlidir. Bilgisayar çok karmaşık bir makinedir ve birçok parçası vardır. Ve herhangi bir parça herhangi bir zamanda çalışmayı durdurabilir. Bu nedenle, bilgisayarın tüm parçalarına aşina olmak iyidir, böylece sorunu tespit etmek ve gürültülü çalışan bilgisayarı onarma kolaylaşır.

CD’yi koyduğunuz CD Rom sürücüsü, ses çıkarabilen ilk yerdir. Sürücüde bir CD varsa, bir süre cızırtı sesi çıkarması normaldir. Bu sadece bilgisayarınızın yeni CD’yi okurken çıkardığı sestir. Ancak CD Rom sürücüsü, içine herhangi bir CD takılmadan gürültü yapıyorsa, bir sorun olabilir.

Bilgisayarın gürültü çıkaran bir diğer parçası da sabit disktir. Bir bilgisayarın teknik sorunlarla karşılaşabilecek en yaygın parçasıdır. Ve gürültü, sabit sürücüyü kontrol ettirmenin veya daha da iyisi, değiştirmenin zamanının geldiğinin göstergesidir.

Fandan da sesler duyulabilir. Bir Kontrol İşlem Birimi’ne veya en yaygın olarak CPU olarak bilinir. Bir fan ses çıkarmaya başladığında bunun birkaç nedeni olabilir. Ya fana temas eden bir tel var. Durum böyle değilse ve ses sürekli ise, fanın arızalandığını veya zaten arızalandığının ve gürültülü çalışan bilgisayarı onarma ihtiyacı olduğunun açık bir göstergesidir.

Sorunu bulduktan sonra ne yapmalı

Bilgisayarınız gürültü yapmaya başlarsa ilk adım, gürültünün nereden geldiğini bulmaktır. Kişi bunu yaptıktan sonra sıradaki adım, kişinin gürültüyü gidermek için alabileceği önlemlerdir.

Bir bilgisayarın fanı ses çıkarmaya başlarsa, bu ciddidir çünkü fanın çalışmayı durdurduğunu veya yakında yapacağını gösterir. Ve fan çalışmayı durdurduğunda, bilgisayarın içinde kalıcı hasara neden olabilecek aşırı ısınma olacaktır.

Bir kişinin deneyebileceği ilk şey, içine sıkışabilecek tozu alabilecek hava üfleyerek bayrağı temizlemektir. Bir kişi bilgisayar kullanıyorsa, onu kapatmalı, fişini çekmeli ve CPU içindeki tüm fanları temizlemelidir. Bununla, sabit sürücüyü ve grafik kartını da temizleyebilirler. Sorun çözülmezse, bilgisayar için gürültülü çalışan bilgisayarı onarma hizmeti alın.

Fanı değiştirdikten sonra bile bazen ses duyulabilir. Bu, güç kaynağının hatalı olduğunun bir göstergesi olabilir. Bu durumda, bilgisayarınızdaki programları daha iyi ve verimli bir şekilde çalıştırabilecek yeni bir güç kaynağına ihtiyaç vardır.

Bilgisayarda ses çıkarmanın başlıca iki suçlusu fanlar ve sabit disktir. Bunları değiştirmek yardımcı olmazsa, kişi biraz pahalı olan farklı bir yaklaşım da deneyebilir. Bilgisayarlarını yalnızca donanıma özel fanlarla donatmak mümkündür. Bu, anakart, grafik kartları için farklı bir fan ve işlemciler için farklı bir fan anlamına gelir.

Bu sadece bilgisayarın gürültüsünü azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda bilgisayarın ömrünü de çok uzatacaktır. Basitçe, çünkü artık bilgisayardaki işlerin çoğundan sorumlu olan bu bileşenlerin ürettiği ısı asla aşırı ısınmayacaktır. Gürültülü çalışan bilgisayarı onarma işlemine ihtiyacınız kalmayacaktır.

Önlemler

Çoğu zaman bilgisayardan ses geliyorsa bunun nedeni tozdur. Bu durumda, bir kişi bilgisayarı CPU’yu kapatmadan kullanmamalıdır. Bilgisayarınızı her zaman kasa kapalıyken çalıştırın. Gürültü bir bilgisayarın donanım nesnesinden geliyorsa, bunun başlıca nedeni, donanımın tasarlandığından daha fazla iş yapmaya zorlanması olabilir. Bu, gürültüye neden olabilecek donanımın aşırı ısınmasına neden olabilir.

Bir bilgisayarın aşırı ısınmasını önlemek için, bir kişi bilgisayarın kapalı bir dolapta tutulmadığından emin olmalıdır. Havanın çoğu bilgisayarın arkasından kaçar ve bu yer açık olmalı ve ısının serbestçe kaçmasına izin vermelidir.

Bilgisayarınızdan ses geliyorsa bu aynı zamanda daha sık temizlenmediğinin de bir göstergesidir. En az ayda bir bilgisayar iyice temizlenmelidir. Denenebilecek başka bir şey, bilgisayarınızın fanını yükseltmektir. Gürültülü çalışan bilgisayarı onarma hizmetimiz bunu sizin için yapabilir. Fan, diğer donanımların düzgün çalışabilmesi için ısının bilgisayardan kaçmasını sağlamaktan sorumludur. Ancak teknolojik dünyada her gün bir güncelleme olduğu için bir bilgisayarın çalıştırması gereken güçlü sistemler vardır. Ve bunu yapmak için daha fazla ısı üretilir. Bu nedenle, daha iyi bir fan yükseltmek ve satın almak gürültüye yardımcı olabilir.

Bir fanın tozunu içine üfleyerek dışarı üflerken, belli bir açıyla yapılması gerektiğini de unutmamak gerekir. Doğrudan fanlara üflemek, fanları daha gürültülü hale getirebilir. Yine de, bilgisayarınızın gürültüsü azalmıyorsa, sorunu çözmek içinuzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Bültene Kayıt Olun

  Book an Engineer

  Collection Day
  Computer / Laptop
  Brand
  Operating System
  First name

  Last name

  Email address

  Contact phone number

  Address

  City

  Special requests

  Open chat
  Bize WhatsApp'ten ulaşın!