Ekran Kartı Tamiri

Hemen hemen her bilgisayar ve televizyon kullanıcısının başına gelebilecek bir olay olan ekran kartı bozulmaları veya hasar görmeleri günlük hayatta sıkça rastlanır. Firma olarak diğer bütün teknolojik aletlere sağladığımız tamir hizmeti gibi ekran kartı tamiri hizmeti de vermekteyiz. Bu hizmet kapsamında hasar görmüş olan ekran kartlarınızınız her türlü bakım ve onarım hizmetini sizlere vermekteyiz.

Bir Ekran Kartına Nasıl Zarar Gelebilir?

Ekran kartları teknolojik aletlerin vaz geçilmez ve görüntü vermesini sağlayan bir parçadır. Günümüzde diğer cihaz ve cihaz parçalarına olduğu gibi ekran kartları da yıpranmalar ve hasar görme gibi olaylar ile karşılaşmaktadır. Ekran kartlarınız bazı sebeplerden dolayı hasar ve hata verebilmektedir. Bu durum cihaz sahibinin cihazı kullanımına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin cihazınızın ve ekran kartını dış ortamdan dolayı tozlanması ve beraberinde çok ısınması hem cihazınıza hem de ekran kartınıza zarar vermektedir. Diğer bir yandan ekran kartında bulunan çiplerin üstündeki lehimleri bozukluğu da diğer bir zarar veren durumdur. Bazı zamanlar ise gelen voltajın düzensizliği de ekran kartınızı kısa devre yaptırabilir ve bozabilir. Firma olarak her türlü ekran kartınıza gelebilecek zarara karşı firmamız ve çalışanlarımız ekran kartı tamiri sağlamaktadır.

Arızalı Bir Ekran Kartının Belirtileri

Ekran kartı, cihazınızın iç mekanizmasında yer alan bir parça olduğu için herhangi bir zarar veya sorunu gözle görmeniz olanaksızdır. Bu yüzden ekran kartı bozulmalarını cihazınızın verdiği belirtileri ile anlayabilirsiniz. Bu belirtiler ekran kartınızın arızasını belli etmektedir. Bu belirtiler; ekranınızın karıncalanması ve görüntüyü bozuk vermesi, cihazınızı açarken mavi ekran vermesi veya açılırken siyah ekranda çok uzun süre kalması, ekranda lekeler ve bazı farklı renkli bozukluklar ekran kartınızın arızalı olduğunun belirtileridir. Aynı zamanda ekran kartı arızalı olduğunu cihazınız ön bellek yüklendikten sonra ses çıkararak belirtmektedir. Bu sesler uzunluğu veya kısalığına göre hasarın büyüklüğünü belirtir. Bu belirtiler ile karşılaşıyorsanız cihazını firmamıza getirerek ekran kartı tamiri ve bakımı hizmetleriyle kolayca çözebilir ve cihazını ilk aldığınız hale çevirebilirsiniz.

Yuvayı Kontrol Edin Ve Ekran Kartını Temizleyin

Bilgisayar ve cihazlarınızın ekran kartları gün geçtikçe kullanmaya bağlı olarak tozlanmakta ve arızalanmaktadır. Aynı zamanda ekran kartları bazı zamanlar bir darbeye bağlı olarak ekran kartı parçaları gevşeyerek ekran kartları zarar görmektedir. Bu gibi problemler ekran kartların bozulmasına neden olmaktadır. Ekran kartlarının temizliği cihazlarınızı kapatıp elektrik bağlantısından çıkartılarak temizlenmelidir. Aynı zamanda ekran kartı yuvasını kontrol ederek ekran kartındaki probleme bakılır. Firmamız sizler içi ekran kartının arızasını tespit ederek tamir ve onarım işlerini yürütmektedir. Bu onarım işlerinin yanında bakım hizmeti ile tozlanan ekran kartlarının temizliği sağlanarak ekran kartlarının daha iyi ve doğru bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Sürücüyü Güncelleyin

Arızalı bir ekran kartının başka bir nedeni, eski veya yanlış yüklenmiş bir sürücü olabilir. Normalde sürücü yazılımı kendini otomatik olarak günceller. Windows kullanıcıları, ekran kartı altındaki aygıt yöneticisi aracılığıyla yeni sürücü yazılımı arayabilir. Yeni sürücü bulunamazsa, her şey zaten güncellenmiştir. Arama yeni sürücüler bulursa, yükleyin ve PC’nizi yeniden başlattıktan sonra ekran kartı tekrar günceldir.

 Yeni güncellemeleri kontrol edin ve en son grafik sürücülerini kullanmak için yükleyin. Ekran kartı tamiri hizmetlerimiz sizin için güncelleme de yapabilir.

Soğutma Ünitesini Değiştirin

Cihazınızın soğutma ekipmanları olmadan çalışması ilerleyen süreçte cihazınızın çok ısınması ve devamında bu ısınmanın berberin de cihazınıza büyük hasarlar vermesine yol açmaktadır. Eğer bilgisayarınızın bu arızası giderilmezse ilerleyen süreçte daha büyük problemler oluşmaktadır. Bu problemin çözümü ise firmamızın da uyguladığı gayet kolay ve hızlı birkaç onarım taktiği vardır. Bu onarım yollarının en başında gelen ve en işe yarayan yol termal macundur. İçeriği açılan bilgisayarın içindeki bütün kablolara kadar sıkılan termal macun cihazınızdaki ısınma sorununu kökten çözmektedir. Cihazınızı firmamıza getirerek ekran kartı tamiri servisinden yararlanabilirsiniz.

En Yaygın Hata Kalıpları

 • Ekranda bulunan renkli ve kutucuklu ekran hataları
 • Ekran kartı güç gelmesine rağmen ekrana görüntü sağlamıyor
 • Bilgisayarın sahip olduğu işletim sistemi cihazı sorunsuz çalıştırmıyor
 • Grafik sürücüleri yüklenmiyor
 • Uygulamada veya normal ana sayfada cihaz çalışırken aniden çöküyor
 • Aşağıdaki durumlarda mavi ekran vermesi ve bilgisayar sistemi tekrar kendini başlatması
 • Bilgisayardaki birçok kablo giriş ve arabirimler çalışmıyor (HDMI, TV, VGA, VDI)
 • Ekran kartı veya cihaz çok ısınıyor
 • Bilgisayar veya dizüstü bilgisayar açıldığında uyarı sesleri vermesi

Olası Nedenler Ve Hasar

Cihazınızda oluşan ekran kartı sorunlarının öncelikle nedenlerini bularak bu nedenler doğrultusunda çözüm üretilmektedir. Firmamız ekran tamiri servisinde bu nedenleri hasar tespitinde kolayca bulmaktadır.

 • Grafik yongası veya grafik belleğinde oluşacak bir hasar
 • Grafik belleği ile grafik yongası arasında iletişim eksikliği
 • Ekran kartına iletilen gücün yanlış kaynaktan gelmesi
 • Yapılan yanlış güncelleme sonucu hasar almış BIOS
 • Arızalı soketler ve ara yüzler
 • Soğutucuların veya fanların tozlanması ve kirlenmesi sonucu çok ısınma
 • Yırtık bileşenler şeklinde mekanik hasar

Dizüstü Bilgisayar Grafik Çipimi Nasıl Onarabilirim

Çoğu zamanlarda bilgisayarınızda oluşacak bir çip arızası veya hasarında genelde yenisi ile değiştirilmektedir. Ya da çip lehimlenerek birçok yeni özellik aktarılır. Daha ucuz reflow işlemi ile sadece lehim noktaları yenilenir. 

Hizmetimiz Aşağıdaki Onarımları İçerir

 • Isı kontrolü ve cihazın cihazın onarılması
 • Güç kaynağı, PFC bileşenlerinin değiştirilmesi
 • BIOS bileşenlerinin onarılması ve değiştirilmesi 
 • Tüm olası güç kaynaklarının değiştirilmesi
 • Güç kaynağı için soketlerin değiştirilmesi (DVI, HDMi, D-SUB, Displayport)
 • Termal macunların yenilenmesi
 • Soğutucuların değiştirilmesi
 • Yeni ara yüzlerin kullanımı
 • Hasarlı elemanların modifikasyonu
 • Dijital dönüştürücülerin onarımı ve değiştirilmesi

Bültene Kayıt Olun

  Book an Engineer

  Collection Day
  Computer / Laptop
  Brand
  Operating System
  First name

  Last name

  Email address

  Contact phone number

  Address

  City

  Special requests

  Open chat
  Bize WhatsApp'ten ulaşın!