Açılmayan Bilgisayarı Onarma

Açılmayan bilgisayarı onarma hizmeti, bilgisayarını açamayan ve problem olduğunu düşünen müşterilerimize sunduğumuz bir hizmettir. Bilgisayarların açılmasını önleyen pek çok sorun bulunmaktadır. Bu sorunlar kullanıcı hatalı olabildiği gibi, yazılımsal da olabilir. Amacımız sorunun kaynağını bulmak ve sonra tamir etmektir.

Bilgisayarın Açılmamasına Neden Olan Durumlar

Bilgisayarınız artık başlamıyorsa veya işletim sistemi birkaç dakikada bir çöküyorsa, sakin kalmak ve sorun gidermeyi sistematik olarak çözmek önemlidir. Bu bağlamda sistematik, bir seferde yalnızca bir parametrenin değiştirilmesi anlamına gelir. Arızalı bir RAM çubuğunun sorundan sorumlu olduğundan şüpheleniyorsanız, hangi değişikliğin başarıya yol açtığını daha sonra bilemeyeceğiniz için BIOS / UEFI ayarlarını aynı adımda değiştirmenin bir anlamı yoktur.

Sizin için açılmayan bilgisayarı onarma sorununa yol açabilecek problemleri derledik. Ayrıca bu problemlerin içerisinde tamire gitmeden önce sizin yapabileceğiniz adılar da bulunmaktadır. Bu adımları izleyerek ve cihazınızı inceleyerek açılmayan bilgisayarı onarma işlemine gerek kalmadan sorunu evde çözebilirsiniz.

Bilgisayar Hiç Açılmıyor

Bilgisayar açıldıktan sonra hiç ses çıkarmazsa, fanlar dönmeye başlamaz ve bilgisayar aydınlatması kapalı kalır. Çoğu durumda güç kaynağında bir sorun vardır. Olası nedenlerin aralığı, gevşemiş bir kablodan bozuk bir güç anahtarına ve arızalı bir güç kaynağına kadar değişir.

Sorunun basit bir şey olması da olasıdır. Bunun için aşağıdaki adımları dikkatle takip etmelisiniz. Eğer herhangi bir adımdan sonra sorununuz çözülüyorsa endişelenmeye gerek yoktur. Ancak her ihtimale karşı cihazınızı kontrole götürebilirsiniz.

 • Güç kaynağını kontrol edin
 • Bilgisayar kasasındaki güç düğmesini ve sıfırlama düğmesini kontrol edin
 • Ana kart üzerindeki güç kaynağını kontrol edin
 • Güç kaynağı ünitesini inceleyin

Bilgisayar Açılıyor Ancak Başlamıyor

Bilgisayar açılıyor, ancak her zamanki gibi önyükleme işlemine devam etmek yerine, cihaz yüksek sinyal sesleri yayar veya ana kart üzerindeki durum LED’lerinde bir hata kodu verir. Bunun sorumlusu BIOS (Temel Giriş / Çıkış Sistemi) veya başlatma sırasında en önemli bileşenleri hızlı bir şekilde kontrol eden ve sorun olması durumunda alarm veren çok daha modern UEFI’dir (Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi). Bu görsel veya akustik olarak yapılabilir. 

Ana kart üzerine bir bipleyici takılıysa, BIOS / UEFI belirli ton dizileriyle bildirir: Bir bipleyicinin ne sıklıkta tekrarlandığına veya tonun hangi sırayla ne kadar sürdüğüne bağlı olarak hata da açıklanır. 

Çoğu ana kartta, soruna işlemcinin mi, grafik kartının mı yoksa yığın depolama aygıtının mı neden olduğu hakkında doğrudan bilgi sağlayan sesli uyarı yerine tanılama LED’leri takılmıştır. Daha yüksek kaliteli ana kartlar söz konusu olduğunda, BIOS / UEFI’nin küçük segmentli bir ekran veya ana karttaki bir ekran aracılığıyla iki basamaklı kodları gösterme seçeneği de vardır.
Ana kartınızın hata vermek için kullandığı yol ne olursa olsun, hatanın kaynağı ana bellek, işlemci, grafik kartı, sistem belleği veya ana kartın kendisi ile sınırlı olabilir.

Sorunu tahmin edebilmek için takip edebileceğiniz bazı adımlar:

 • Ana kartı varsayılan ayarlara sıfırlayın
 • CMOS pilini değiştirin
 • İşlemci çok ısınıyor
 • RAM bilgisayarın başlamasını da durdurabilir
 • Grafik kartını kontrol edin
 • Ana karta dikkat edin

Bilgisayar Açılıyor Ancak Hata Mesajı Veriyor

Uygulamada, başlatmadan sonra gerçekleştirilen BIOS / UEFI denetiminin sorunsuz bir şekilde çalıştığı, ancak daha sonra sistem önyükleme işlemini kesintiye uğrattığı tekrar tekrar olur. Sabit sürücü genellikle bundan sorumludur. Bu sorunun tespit edilebilmesi için dikkat edilmesi gereken durumlar:

 • Bilgisayar başladığında  önyükleme sürücüsü bulunamadı
 • Önyükleyiciyi onarın ve verileri sabit sürücüden kurtarın

Bilgisayar Açılıyor Ancak Monitör Resim Göstermiyor

Güç düğmesine basarsınız, fanların döndüğünü duyarsınız ve bilgisayardaki diyotların ve RGB aydınlatmanın açık olduğunu görürsünüz – ancak ekran siyah kalır. Ana kart hata kodu vermiyor. Bu belirtiler grafik kartında, monitörde veya ekran kablosunda bir sorun olduğunu gösterir. Soruna neden olan durumu anlayabilmek için dikkat edilmesi gereken durumlar:

 • Temel kontrol
 • Girişleri arka arkaya kontrol edin
 • Grafik kartını değiştirin

Bilgisayar Açılıyor Ancak Çökmeye Devam Ediyor

Yük arttığında bilgisayar her zaman çöküyor mu? Örneğin bir video oynatırken veya bir uygulamayı açarken? Yoksa bir aygıt bağlamak mavi ekranla mı sonuçlanıyor? Sorunun kaynağını belirlemenin ve ardından sorunu çözmenin birkaç yolu vardır.

 • Yük altında kalıcı çökmeler
 • Bir cihaz bağlandığında bilgisayar çökmesi
 • Aralıklı çökmeler
 • Windows araçlarını kullanarak çökmelerin nedenlerini bulma 
 • Ücretsiz bir araçla hedefli bir mavi ekran analizi gerçekleştirme
 • Profesyoneller için mavi ekran analizi: Windows Hata Ayıklayıcı

Bu yollar daha çok profesyonel bilgisayar kullanıcılarının anlayabileceği bilgiler içerebilir. Açılmayan bilgisayar problemi çok kolay nedenlerden kaynaklanabilse de bazı durumlarda çok komplike olabilmektedir. Bunların tespit edilmesi sıradan bir bilgisayar kullanıcısı tarafından yapılamayabilir. Böyle bir durumda tamire götürülmesini öneriyoruz. Çünkü uzman olmayan kişilerin yapacağı yanlış bir işlem bilgisayarı dönülmeyecek sorunlara sokabilir.

Açılmayan Bilgisayar Onarımı ve Tamiri

Açılmayan bilgisayarı onarma hizmetimiz, birçok nedenden dolayı açılmayan bilgisayarlar içindir. Bilgisayarların açılmasını engelleyen pek çok neden olabilir. Bu nedenler kullanıcıların hatasından, virüslerden, yazılımdan ya da donanımdan kaynaklanabilmektedir.

Açılmayan bilgisayarı onarma işleminde öncelikle bize teslim ettiğiniz ürünü incelemeye alıyoruz. Yazılım ve donanım taramasından geçen cihazınızın tüm problemlerini tespit etmeye yönelik birkaç test uyguluyoruz.

Cihazınıza uyguladığımız testler sonucunda sorunu tespit ediyoruz. Tespit edilen problem ya da problemler hakkında sizi bilgilendiriyoruz. Bu bilgilendirmeyi tamamen sizin anlayacağınız kadar sade bir dille yapmaya özen gösteriyoruz.

Problemlerini öğrendiğimiz cihazınızın açılmayan bilgisayarı onarma tamiri için size gerekli olan işlemleri anlatmaya dikkat ediyoruz. Bu sayede sorunun ne olduğunu ve nasıl çözülebileceğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Ayrıca bu bilgilendirmeler sayesinde tamir için verdiğiniz paranın nedenlerini de kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Açılmayan bilgisayarı onarma işlemi öncesinde tamir için sizin onayınızı almalıyız. Yapacağımız işlemlere onay verdiğiniz takdirde tamire başlıyoruz.Size tahmini bir tamir süresi vereceğiz. Genelde bu süreden önce işlemler bitmiş olur. Biten onarım sonrasında sizinle irtibata geçiyoruz.

Cihazınıza yaptığımız açılmayan bilgisayarı onarma işlemleri için belirli bir garanti süremiz mevcuttur. Bu süre içerisinde tekrar benzer problemle karşılaşırsanız bize gelebilirsiniz. Garanti kapsamında yapılan işlemlerden ücret talep edilmemektedir.

Ayrıca eğer cihazınızda birden çok tamir işlemi yapılması gerekiyorsa size özel indirim uygulanacaktır. Bu indirimli fiyatlar sizi zor durumda bırakmamak için özenle hesaplanacaktır. Bizim önceliğimiz bilgisayarınızı tamir etmenin yanında müşterilerimizin memnuniyetini de sağlamaktır.

Bültene Kayıt Olun

  Book an Engineer

  Collection Day
  Computer / Laptop
  Brand
  Operating System
  First name

  Last name

  Email address

  Contact phone number

  Address

  City

  Special requests

  Open chat
  Bize WhatsApp'ten ulaşın!