Sıvı Dökülen Laptop Tamiri

Sıvı dökülen laptop tamiri, oldukça sık yapılan bir işlemdir. Dizüstü bilgisayarlar evden okula her alanda kullanılabilirler. Bu da onların sürekli tehlikede olduğunu göstermektedir. Laptop üzerine dökülen sıvının türüne göre tamir de değişiklik kazanacaktır.

Siz ne yapabilirsiniz?

Dizüstü bilgisayarınızın üzerine su veya diğer sıvıların dökülmesi oldukça yaygındır çünkü onu evlerden ofislere kadar her yerde çok sık kullanırız. Ofiste dizüstü bilgisayarınızın üzerine kahve dökülmesi, ödev yaparken bir süre sonra meyve suyu vb. durumlar belirsizdir.

Su veya diğer sıvılar yalnızca battıklarında cihazınıza zarar verir. Hasarın varyasyonları sıvının türüne ve yoğunluğuna bağlıdır, örneğin su en az tehlikelidir, alkol ve diğer sıvılar ise cihazınızda uzun süreli hasara neden olabilir.

Dizüstü bilgisayarınızın üzerine su dökülürse, öncelikle kontrol altında olduğunuzdan ve panik yapmadığınızdan emin olmanız gerekir. Olasılık, dizüstü bilgisayarı basit hasar önleme adımlarıyla sıvı dökülen laptop tamiri edebilmenizdir.

Dizüstü bilgisayarınızda suyun evde düzeltilemeyecek bazı etkileri olabilir. Anlamak için bazı uzmanlara ihtiyacınız olabilir. Cihazınızı sıvı dökülen laptop tamiri için uzmanlara teslim etmeniz önerilmektedir.

Sıvı hasarlı dizüstü bilgisayarınızı onarmak için bazı adımlar:

 • Böyle bir durumu kurtarmanın ilk adımı, dizüstü bilgisayarı kapatmak ve cihazınıza bağlı tüm güç kaynaklarını çıkarmaktır. Dizüstü bilgisayarı resmi kapatma işlemini yaparken zamanınızı boşa harcamayın, sadece güç düğmesine basın ve kapatın.
 • Mümkünse pili ve fare, USB, şarj cihazı, hafıza kartı veya CD gibi diğer harici veya ek donanımları çıkarın. Bununla birlikte, kullanıcının pili çıkarmasına izin vermeyen bazı dizüstü bilgisayarlar vardır.
 • Dizüstü bilgisayarınızda olası bir kısa devreyi önlemek için pili çıkarmanız önerilir.
 • Dizüstü bilgisayarın içine fazla miktarda sıvı girmediğinden emin olmak için yüzeydeki tüm sıvıyı silin.
 • Düz yüzeye bir havlu veya tüy bırakmayan herhangi bir bez koyun ve dizüstü bilgisayarı esnekliğine göre geniş açın ve yüzü aşağı bakacak şekilde havluya koyun. Küçük bir çadır gibi görünecek. Bu, suyun içeri batmak yerine dışarı çıkmasına yardımcı olacaktır. Sıvı dökülen laptop tamiri gerekmemesi için gerekli adımları takip etmeye özen gösterin.
 • Suyu buharlaştırmak için cihazınızı koyduğunuz alanın sıcak ve havadar olmasına dikkat edin; nemlendiriciler de kullanabilirsiniz. İşlemi hızlandırmak için sıcak bir saç kurutma makinesi kullanmayın. Çünkü bu, dizüstü bilgisayarın iç kısımlarını aşırı derecede ısıtabilir ve bu da sistemde hatalara neden olabilir.
 • Dizüstü bilgisayarı rahatsız etmeden en az 2 ila 3 saat aynı baş aşağı konumda tutun. Dizüstü bilgisayarı normal yöne koymadan önce konumunda tutarken yüzeyde veya klavyede bulunan sıvıyı silin.

Dizüstü bilgisayarınız içini ayırmanıza izin veriyorsa:

 • Cihazınızın iç kısımlarına dokunmadan önce ayaklarınızın zeminle temas ettiğinden emin olun, bu da vücudunuzdaki statik elektriği ve devreleri öldürebilecek kıyafetlerinizi giderecektir.
 • Dizüstü bilgisayarınızın içine ulaşmadan önce açmanız gerekebilecek birkaç vida olacaktır.
 • Dizüstü bilgisayarı sökmeden önce, cihazınızın kullanım kılavuzunu bulun ve donanımı çıkarmanıza yardımcı olacak ve bir donanım uzmanı olmayabileceğiniz için süreç boyunca size rehberlik edecek talimatları okuyun.
 • Yapabileceğiniz donanımı çıkarın, süreci aceleye getirmeyin ve hassas parçalara zarar vermeyin.
 • Dahili bileşenleri sökmeyi kolay bulamıyorsanız veya kılavuzu izledikten sonra bile kafanız karışıyorsa, en iyi seçenek, cihazınızı tamir etmek için kendi başınıza yapmak yerine bir profesyonele gitmektir. Sıvı dökülen laptop tamiri uzmanlarıbunu sizin için yapabilir.
 • İç kısımları rahatça ayırabiliyorsanız, tüy bırakmayan bir bezle kurulayın veya erişiminizin mikro bileşenlerini temizlemek için kulak pamukları da kullanabilirsiniz.
 • Düşük basınçlı hava ile temizlik de yapılabilir ancak basınçlı hava basıncının cihazınızın donanımına zarar vermemesine dikkat edin.
 • Dizüstü bilgisayarınızı içeride kurumaya bırakın. Cihazı sıcak ve kuru bir yerde saklayın.
 • İşlemi hızlandırmak için cihazınızı asla güneş ışığında tutmayın, yardımcı olmaz, ancak bunun yerine güneş ışınları cihazınıza ciddi zarar verebilir.
 • Dizüstü bilgisayarınızın donanımı tamamen kuruduktan sonra, tüm parçaları yeniden birleştirin ve dizüstü bilgisayarınızda biten yapışkan veya yağlı içeriği temizleyin.
 • Tüm bu süreç ve minimum 24 saat sürecektir.
 • Cihazı açmak için acele etmeyin ve dizüstü bilgisayarın düzgün bir şekilde kurumasına izin verin.
 • Cihazınızın nemsiz olduğundan emin olduktan sonra, kıyıyı açın ve donanımdan yazılıma kadar genel işleyişi kontrol edin.

Dizüstü bilgisayarınız dahili bileşenlerini çıkarmanıza izin vermiyorsa:

 • Dizüstü bilgisayarınız yerinden çıkarılamasa bile dış yüzeyini hafifçe kurutabilir ve dizüstü bilgisayarınızı ters çevirebilirsiniz. Ancak vakit kaybetmeden sıvı dökülen laptop tamiri için uzmanlara başvurmalısınız.
 • Nemi mümkün olduğunca emdirin.
 • Klavyeyi mümkün olduğunca temizleyin.
 • Ayrılamayan dizüstü bilgisayarların çoğunun dahili bileşenleri için bir garantisi olduğundan, dizüstü bilgisayarınızda hala geçerli olan herhangi bir garanti olup olmadığını kontrol edin.
 • Zorla açmaya çalışmayınız, bu tür cihazları koparırsanız yazar olası hasarları kabul etmeyebilir veya sorumluluk kabul etmeyebilir.

Dizüstü bilgisayardaki nemi giderdikten sonra bile sıvı, klavyenin düzgün çalışmaması veya dokunmatik yüzeyin yanıt vermemesi gibi çeşitli devrelere zarar vermiş olabilir. Bu gibi durumlarda, güvenilir sonuçlar elde etmek için sıvı dökülen laptop tamiri uzman onarımını tercih etmelisiniz.

Bazı durumlarda donanımın değiştirilmesi önerilebilir, ancak bu tamamen dökülmenin neden olduğu hasara bağlıdır. Gelecekte bu tür durumları önlemek için dizüstü bilgisayarınıza şeffaf silikon veya plastik klavye kapağı uygulayarak cihazınızı su veya toz gibi dış tehditlerden koruma altına alabilirsiniz. Ancak havalandırma deliklerini kapatmamalısınız çünkü bunlar dahili donanımı ısıtarak ciddi hatalara neden olabilir.

Bırakın Dizüstü Bilgisayarınızdaki Sıvı Hasarını Profesyoneller Onarsın

Dosyalarınızı kurtarmak ve dizüstü bilgisayarınızı onarmak için başka adımlar da vardır. Sıvı dökülen laptop tamiri hizmetlerimiz, dizüstü bilgisayar su hasarı onarımı, masaüstü onarımı, bileşen değişimi ve daha fazlasını içerir ve bunlarla sınırlı değildir.  Hizmetlerimizde uzman çalışanlarımız sizi her adım için bilgilendirecektir.

Sizin izin vermediğiniz bir işlem yapılmayacak ve bu sayede sizden yüksek bir maliyet talep edilmeyecektir. Tamir işlemlerimizde müşterilerimizi zorlamayacak ücretlendirmeler yapmaya özen gösteriyoruz.

Sıvı dökülen laptop tamiri için cihazınızın başına bir şey geldiği an bize ulaşabilirsiniz. Ücretsiz hizmetimizle evinizden cihazınızı alır ve hasar tespit yaparız. Tespit edilen hasarlarla ilgili sizi bilgilendiririz.

Sizin de izniniz ile vakit kaybetmeden cihazınızın onarımına başlarız. Uzman ekibimiz ile hiçbir veri ve dosya kaybı olmadan dizüstü bilgisayarınızı tamir edeceğiz. Bazı sıvı dökülme durumları cihazın donanımına zarar verebilmektedir. Böyle bir durumda iç parçaların değiştirilmesi gerekeceğini unutmamalısınız.

Open chat
Bize WhatsApp'ten ulaşın!