iPhone Cam Değişimi

Çantalardan ve ceplerden eksik olmayan akıllı telefonlar günümüzde oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle iphone markasına hitap akıllı telefonlar popüler olmakla beraber herkesin dikkatini çeken özellikleri barındırmaktadır. Fakat telefonların yoğun kullanımına bağlı olarak telefon düşmesi ya da darbe alması sonucunda ekranda hasarlar oluşabilmektedir.

Iphone ön camları her ne kadar dayanıklı yapıya sahip olsada sert ya da şiddetli darbe alması sonucunda hasar alabilmektedir. Bunun yanı sıra; yüksekten düşme, batarya şişmesi, sert darbe alma ya da aşırı ısınmaya bağlı olarak iphone camlarında sorunlar oluşmaktadır. Camı hasar alan iphoneler ise uzman telefon tamircileri tarafından iphone cam değişimi işlemi yapılması gerekmektedir.

 Iphone Cam Değişim Yapımı

Iphone telefonların ön camlarında kırılma ve çatlama gibi hasarlar sıklıkla oluşmaktadır. Camlarda oluşan hasar sonucunda ise kullanıcılar iphone cam değişim işlemi için telefon tamircilerinden destek almaktadır. Profesyonel telefon tamircisi ilk etapta telefon ekranındaki hasarın tespitini yapmaktadır. Analiz sırasında hasar gören bölümün iphone camının ya da koruyucu olup olmadığı göz önümde bulundurulmaktadır.

Eğer cihazın ön camında çizik, küçük kırılmalar ya da çatlaklar bulunuyorsa ekran değişimi yapılmamakta ve ön cam değişim işlemi gerçekleştirilmektedir. İphone cam değişimi işlem aşamaları ise şu şekilde gerçekleşmektedir;

1. Aşama; Ekran üzerinde yer alan çıta özel kimyasallar eşliğinde ekrandan ayrılır.

2. Aşama; Çıtadan ayrılan ekran sonrasında kırık olan cam bölümü ısıtıcı ve tel yardımıyla ayrılır.

3. Aşama; Kırık cam ekrandan ayrıldıktan sonra küçük cam parçaları OCA adına sahip olan yapıştırıcı malzemesi eşliğinde temizlenir.

4. Aşama; İphone cihaz için seçilen yeni cam kalıplar yardımıyla yerleştirilmektedir.

5. Aşama; Cam ve ekranın birleşmesi sonucunda laminasyon makinesi yardımıyla sıcak press işlemi uygulanmaktadır.

6. Aşama; Lamine işlemi ardından vakum makinesiyle oluşacak kabarcıklar önlenmektedir.

7. Aşama; Vakum işlemi sonrasında ise ekranın çıtası kalıplar eşliğinde ekran bölümüne yapıştırılmaktadır.

8. Aşama; Son aşamada ise ekranda sorun olup, olmadığı kontrol edilmektedir.

Iphone Cam Değişimi Yaparken Hangi Hususlara Dikkat Edilmelidir?

Iphone telefonları; sert zemine çarptığında, darbe aldığında ya da baskı aldığında kırılabilmektedir. Kırılma ya da çatlama sonucunda ise telefonda dokunma işlevi çalışmayabilmektedir. Aynı zamanda ekranda görüntü olmama gibi sorunlarda oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise iphone cam değişimi yapılması gerekmektedir.

Iphone cam değişimi yapıldıktan önce ve sonrasında pek çok hususa dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle iphone cam değişimi yapıldıktan sonra ekranın tekrardan darbe ya da düşme gibi durumlardan korunması gerekmektedir. Ayrıca iphone cam değişimi yaparken şu gibi unsurlara dikkat etmek gerekmektedir;

• İphone cam değişimi sırasında kullanılacak iç ekran, dokunmatik alan, ön cam ve dış panel ürünleri seri numaralı olmalıdır.

• İphone cam değişimi yapılacak ortam tamamen sterilize edilmiş, 7/24 güvenlik kamerası eşliğinde denetimde olan ve statik elektrikten arındırılmış olması gerekmektedir.

• Ekran değişimi yapan telefon tamircisi tarafından cihaz içersinde birikmiş olan toz ve kirlerin temizlenmesi gerekmektedir.

 Iphone Camı Değiştirirken Titizlik Gerektirecek Faktörler

Iphone cam değişim işlemi tamirciler tarafından sıklıkla gerçekleştirilen işlemlerdendir. Iphone cihazları dayanıklı olmasının yanı sıra çoğu zaman ekranda hata ya da kaza sonucunda çatlama gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Kullanıcılar ie oluşan sorun nedeniyle telefon tamircilerinden destek alarak iphone cam değişim işlemini gerçekleştirmektedir. Ancak iphone barındırdığı parçalar ve farklı nedenler sonucunda tamir edilirken titizlik gerektiren faktörler bulunmaktadır. Özellikle cam değişiminde şu gibi unsurlar üzerinde titizlik gerçekleştirilmelidir;

• Iphone ekran değişim işlemini gerçekleştirecek telefon tamircisinin güvenirliği, bilgi ve parça donanımı oldukça önemli hususlardandır. Bu nedenle iphone cihazınızın ekranını değiştirecek tamirci firmasının güvenilir ve alanında uzman olması gerekmektedir.

• İphone ekran değişim işlemi sırasında ön cam ve dokunmatik alan gibi pek çok bölgelerin değişmesi gerekmektedir. Ancak yeni takılacak olan dokunmatik alan ve ekranın orijinal olması önemli hususlardandır. Aksi halde ekran işlevinde eksiklikler gözlemlenebilmektedir.

• İphone ekran değişimi yapıldıktan sonra kullanıcının kesinlikle koruyucu ekran kullanmak gerekmektedir. Ancak kullanılacak olan koruyucu ekranın kaliteli olmadı ve telefona uyması önemlidir.

Iphone Cam Değişimi Fiyatları 

Iphone  cihazlarında bulunan cam sorunları nedeniyle kullanıcılar iphone cam değişim işlemini gerçekleştirmek istemektedir. Bu nedenle kullanıcılar tarafından iphone cam değişim fiyatları da merak konusu olmaktadır. Iphone cam değişim fiyatları tamirci kapsamında bulunan firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Ayrıca iphone modeller arasında da fiyat rakamlarında değişiklik söz konusu olabilmektedir. Genel olarak iphone modelleri ve cam değişim fiyatları şu şekilde sıralanabilmektedir;

Iphone Cihazı Diğer Sorunlar

Iphone cihazlarda sıklıkla farklı sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Özellikle iphone kamerasının mükemmel çekmesi sonucunda iphone satın alan kişiler çoğunlukla hayal kırıklığına uğrayabilmektedir. Iphone kameralarında siyah ekran, kamera bulanık çekme sorunu, kamera odaklama sorunu, kamera flaş sorunu, kamera ters çekme sorunu ve kamera donma sorunu gibi sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Ancak bu gibi sorunları kullanıcılar kendileri giderebilmektedir. Örneğin iphone kamera bulanık çekme sorununu şu adımlar eşliğinde gidermeniz mümkündür;

  • Lenslerin temiz olduğuna emin olun ve lensleri her zaman temizleyiniz.
  • Kılıflar lensi engelleyebilmektedir. Bu nedenle kılıfı çıkarıp kontrol edebilirsiniz.
  • İphone cihazınızı yeniden başlatınız.
  • Kullanıcının ellerinde titreme sorunu mevcutsa lensin odaklamadık için tripod kullanımı gerekmektedir.
  • Hiçbir adım işe yaramadıysa mutlaka teknik servisten destek alınmalıdır.
Open chat
Bize WhatsApp'ten ulaşın!