+90 216 532 23 33

Turnike Erişim Kontrol Sistemleri

Turnikeler, bir alana erişimi kontrol etmenin, alana kaç kişinin girdiğini takip etmenin, güvenlik sağlamanın, kalabalığı kontrol etmenin ve kontrol kaybını önlemenin en yaygın yollarından biridir.

Çoğumuzun çokça fark ettiği gibi turnikeler, birbirinden farklı nedenlerle çeşitli alanlarda kullanılıyor. Turnikeler, çoğunlukla metro ve birçok ofis binasında kullanılmaktadır. Bu yüzden artık İstanbul’da günlük yaşamın bir parçası haline dönüşmüşlerdir.

Turnike Erişim Kontrol Sistemi

Turnikeler, bir mekana kimin, hangi koşullar altında girdiğini ve kaç kişinin girdiğini kontrol eden mekanizmalardır. Bu mekanizmalar bir işletmenin, belirli bir alanı veya grubu kontrol etmesine imkan tanımaktadır. Örneğin, İstanbul’da turnikeler metro sisteminde veya şehir hatlarında kullanılmaktadır. En yaygın turnike mekanizmaları olan bu çözümler kart veya jeton kullanılması durumunda insanlara geçiş izni vermektedirler.

Turnikelerde geçiş aynı anda bir kişinin geçebileceği şekilde tasarlanmıştır. Toplu taşıma, spor karşılaşmaları, eğlence yerleri ve buna benzer geniş kamusal alanlarda turnikelerle karşılaşabilirsiniz. Turnikeler en için en yaygın kullanım, kimlik bilgilerinin sunumuna dayalı olarak erişimi sınırlandırmak veya izin vermektir. Turnikelere ilişkin diğer yaygın kullanım ise belirli bir alana giriş yapan kişilerin sayısını belirlemek için kullanılmasıdır. Çok nadiren görülse bile turnikeler bazı noktalar yaya trafiğini tek yönlü olarak korumak için de kullanılmaktadır.

Modern turnikeler öncelikle mekaniktir ve bu nedenle turnikenin kolu sadece bir yönde ilerleyerek insanların akışını ilerletmektedir. Bu turnikelerin büyük bir kısmı da elektroniktir. Modern elektronik turnikeler, kartlar, biletler ve rozetler gibi erişim noktası kimlik bilgilerini tarayan sensörler içerir. Bir sensöre hatalı veya yeterli erişime sahip olmayan kimlik bilgileri gösterilirse ilgili kişiye erişim yetkisi verilmez.

Tam boy versiyonlar, halkalı kol arası modeller, geleneksel üç kollu modeller dahil olmak üzere turnikeler, uygulandıkları alanların farklı ihtiyaçlarına uyacak şekilde çeşitli şekil ve boyutlarda üretilirler. Seyyar turnikeler seyahat veya açık hava etkinlikleri için özel olarak üretilirler . Turnikeler, geniş veya küçük alanlar barındıracak şekilde üretilmiş olabilirler. Turnikenin beklenen güvenlik kontrol seviyesine bağlı olarak çeşitli varyasyonlar da mevcuttur. Daha büyük ve daha uzun modeller, daha küçük sürümlere göre daha fazla güvenlik sağlarlar.

Bununla birlikte çeşitli yasal zorunluluklar doğrultusunda fiziksel zorluklarla karşılaşanlara özel erişim kontrol imkanları sağlanmasını gerektirdiğinden bahsetmek gerekmektedir. Bu tür erişim imkanları için bazı seçenekler arasında bir açılır kollu turnike kullanılabilmektedir. Buna ek olarak görünüş ve işlevselliği bakımından tıpkı bir dönen kapıya benzer turnikeler bulunmaktadır. Aynı zamanda benzer amaç için büyük metal kollar içeren turnikeler de kullanılmaktadır.