+90 216 532 23 33

Kartlı Erişim Kontrol Sistemleri

Kartlı erişim, bir kart okuyucuya sunulan normalde düz ve dikdörtgen şekilli plastik parçaları olan anahtar kartlarına dayanır. Erişim kontrol sisteminin kart okuyucuları, fiziksel güvenlik sistemlerinde çoğunlukla kilitli bir kapıya erişime izin veren kimlik bilgilerini okumak için kullanılır. Üsküdar Bilgisayar tarafından sunulan erişim denetimi okuyucuları, gerçekleştirebildikleri işlevlerle ve çeşitli tanımlama teknolojisi ile sınıflandırılır. Bu sınıflandırılma türleri, manyetik bir şerit, barkod, akıllı kart ve yakınlık kartlarını içerir.

Manyetik Şerit Erişimi

Manyetik şerit teknolojisi, bir kart okuyucusuna ince tabakalı bir biçimde yerleştirilmiş bir manyetik oksit bant şeridi kullanır. Manyetik şeritte herhangi bir biçimde kodlanabilen üç veri çeşidi bulunur. Manyetik şerit kart erişimi ucuz ve kullanımı kolay bir sistemdir. Diğer taraftan, bu teknoloji yanlış okunmaya, kartın aşınmasına, veri bozulmasına ve kopyalamaya açık bir erişim kontrol sistemidir.

Barkod Erişimi

Barkod teknolojisi, optik bir tarayıcı tarafından okunan bir dizi koyu ve açık şerit kullanır. Okuyucunun organizasyonu ve hatların genişliği seçilen bar kod protokolü ile belirlenir. Bar kodları ucuzdur ve üretilmesi kolaydır. Ancak aynı zamanda dolandırıcılığa epey açık bir sistemdir. Bununla birlikte kart okuyucuda yer alabilecek tozlar ve kirlilikler erişim kontrol sisteminde sorunların oluşmasına neden olabilmektedir.

Akıllı Kart Erişimi

Akıllı kartlar iki şekilde gelir: temaslı ve temassız. Her ikisinde de çoklu uygulamayı destekleyen ve akıllı kartın nakit kart, ön ödemeli üyelik kartı ve erişim kontrol kartı olarak çalışmasına izin veren dahili bir mikroişlemci ve bellek bulunur.

Temaslı ve temassız akıllı kartlar arasındaki fark, mikroişlemcilerin iletişim biçimidir. Bir temaslı akıllı kart, kart okuyucudaki doğru noktalara fiziksel olarak dokunması gereken sekiz iletişim alanına sahiptir. Özellikle hızlı geçişlerin yapılmasını gerektiren erişim kontrol sistemlerinde bu kartlar tercih edilmezler.

Temassız bir akıllı kart, yakınlık kartı ile aynı radyo tabanlı teknolojiyi kullanır, ancak bir seferde birden fazla kartla daha fazla veri ve iletişim transferi sağlayan daha yüksek bir frekansa sahiptir. Temassız kartların okuyucuya dokunması gerekmez ve bir cüzdan içerisinde kalması yeterlidir. Bu nedenle erişim kontrolü sistemlerinde çok daha fazla tercih edilirler. Kartlar genellikle erişim kontrolünde mevcut hafızayı kullanmazlar. Böylece söz konusu hafıza biyometrik veriler için kullanılabilir.

Yakınlık Kartı Erişimi

Birçok şirket fiziksel erişimi denetlemek için yakınlık kartları kullanır. Bu sistemde, bir çalışan okuyucunun birkaç santimlik alanına kartını tutar ve okuyucu kartta yer alan benzersiz kimliği olarak onu merkezi bilgisayar sistemine ileterek kapının açılıp açılmayacağını belirler. Yakınlık kartlarının popülerliğinin başlıca nedeni dokunmayı gerektirmeyen işlevselliğinin bulunmasıdır.

Yakınlık kartlarının en önemli dezavantajı, kart numaralarını ve tesis kodlarını kontrol etmek için yönetim organları olmaksızın üretilen kartların sayısının artış gösterebilmesidir. Bu durumda aynı kontrol numarasına sahip birden fazla kart veya kopya kart problemi ortaya çıkabilmektedir.