+90 216 532 23 33

Windows 10 Format Nasıl Atılır?

FORMAT NEDİR?

Evde, iş yerinde kullandığımız bilgisayarlar içerisinde çalışmamıza olanak sağlayan işletim sistemlerinin fabrika çıkış ayarlı haline getirilmesi işlemine format denir. Format atılmasının birkaç farklı amacı bulunmaktadır. Bilgisayarınıza zararlı yazılımlar bulaştığı ve çözülemeyecek durumda olduğu zamanlarda, güvenlik şüphesi duyduğunuz zamanlarda, uzun zamandır format atılmamış bilgisayarda yüklenen yazılımlardan ve bilgisayar donanımında meydana gelen ağırlaşmanın çözülebilmesi ve son olarak yeni bir başlangıç yapmak isteyen keyfi anlamda olan nedenlerle bilgisayarlara format atılmaktadır. Format konusu ülkemizde yıllarca büyük bir problem olarak birçok bilgisayar kullanıcısının karşısına çıkmıştır. Lakin eski işletim sistemlerinde format işlemi zor olsa da artık yeni işletim sistemlerinde böyle bir durum söz konusu olmayıp normal program kurar gibi işletim sisteminizi fabrika ayarlarına çevirebilir ve bilgisayarınızı formatlayabilirsiniz. Bu işlemin nasıl yapıldığını bilmeyenler için format nasıl atılır? Başlıklı yazımızda ilk olarak bize gerekli malzemeleri sıralayalım.

FORMAT İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Format atabilmek için öncelikle elimizde format atacağımız bir bilgisayar gerekmektedir. Sonrasında bilgisayara format atabilmek için hangi yolu seçeceğimize bağlı olarak USB ya da DVD olmalıdır. Eğer bilgisayarınıza CD’den format atmak istiyorsanı DVD CD’si eğer USB üzerinden Flash Bellek içerisine yüklenmiş sistemi yüklemek için USB Flash Bellek gerekmektedir. Bu malzemelerin dışında bir de hangi işletim sistemini yükleyecekseniz o sisteme ait yükleme dosyasının olması gerekmektedir. Biz bu yazımızda Windows 10 format atma işlemini göstereceğimiz için Windows 10 yükleme dosyası üzerinden işlemleri anlatacağız. Son olarak USB Flash Bellek ile format atma işlemi gerçekleştirecekseniz USB Flash belleğinizi CD’ye çeviren Rufus adlı uygulamayı bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir.

WINDOWS 10 FORMAT NASIL ATILIR?

Windows 10 format atabilmek için ilk olarak .iso uzantılı Windows 10 yükleme dosyası ihtiyacınızı gidermelisiniz. Lisanslı olarak satılan bu işletim sisteminin kısıtlı ücretsiz sürümünü Microsoft sitesinden indirebilirsiniz ya da lisans ücretini satın alarak Microsoft üzerinden ücretli tam sürümünü indirebilirsiniz. Eğer DVD CD aracılığı ile format atacaksanız yazılabilir boş bir DVD CD’sini sürücüye yerleştirin ve iso uzantılı dosyanızı CD’ye sürükleyin. Sonrasında yazdırma programları ya da bilgisayarınızın yazdırma özelliği varsa yazdır seçeneği ile CD’ye dosyaları yakın. Tabii günümüzde üretilen bilgisayarlarda DVD, CD gibi ihtiyaçlar pek duyulmadığı için yer verilmemektedir. Bu nedenle biz USB Flash Bellek üzerinden anlatımı gerçekleştireceğiz. USB Flash Belleğinizi bilgisayarınıza takın. Ardından bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz Rufus adlı uygulamayı çalıştırın.

Rufus adlı uygulamayı çalıştırdığınız zaman karşınıza küçük bir pencere açılacak. Pencere içerisinde en üst kısımda aygıt kısımlı bir menü olacak. Buradan USB Flash Belleğinizi seçmelisiniz. Önyükleme seçimi kısmında ise yüklenmesini istediğiniz işletim sistemine ait iso uzantılı dosyayı seçmelisiniz. Bu uygulamada en önemli kısım ise disk bölüm düzeni adındaki bölümdür. Bu bölümde bilgisayarınızın UEFI desteğinin olup olmadığını bilmeniz gerekir. Eğer UEFI desteğiniz varsa GPT oksa MBR seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Bu terimler bilgisayarın disk biçimlendirme bölümleri ile alakalıdır. Seçiminizi yaptıktan sonra USB Flash Bellek içerisinde işletim sisteminin yansımasını yazdırabilirsiniz.

Yazdırma işlemi bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Yeniden başlatma ekranı geçmeden BIOS ekranına geçmelisiniz. BIOS ekranında başlangıç diskini USB Flash Belleğinizi ayarlamak gerekiyor. Bunun için her bilgisayarın BIOS ekranı farklılıklar içerdiği için bilgisayarınızın modelini BIOS başlangıç diski ayarlama gibi bir terim ile yeniden arama yaparak nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Başlangıç diskini seçtiğinizi varsayarak, ayarları F10 tuşu ile kaydedip çıkış yapın. Bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır. Bu başlatma işlemi sonrasında ekranınızda ön yükleme için bir tuşa basın şeklinde uyarı yazısı çıkacaktır.

Bu noktada klavyeden herhangi bir tuşa basarak işlemin devam etmesini sağlayın. İlk kısımda dil ayarları ve klavye dili ayarları gibi kısımlar gelecektir. Burada Türkçe seçiyoruz. Siz başka dil istiyorsanız o dili de seçebilirsiniz. Sonrasında sağ alt kısımda bulunan ileri butonuna tıklayın. Sonrasında gelen ekranda Şimdi Yükle butonuna basın ve yükleme işlemini başlatın. Yükleme işlemi 1 – 2 dakika sürecektir. Sonrasında sizden lisans kodunun girilmesini isteyeceği bir ekran gelecek. Lisans kodunuz varsa giriniz. Yoksa eğer Ürün Anahtarım Yok seçeneğine tıklayarak devam edin. Bu işlemin ardından Windows 10 için hangi versiyonun yüklenmesi gerektiğini seçmeniz gerekmektedir. Kullanım seviyenize göre seçim yapabilirsiniz. Seçim sonrası sözleşme şartları ekranını kabul edin.

Bir sonraki adımda ise Windows ayarları koruyarak yükleme ve özel yükleme seçeneği karşınıza gelecektir. Burada özel yükleme kısmını seçiyoruz. Sonrasında bilgisayarınızda C veya D sürücüsü oluşturmak istiyorsanız biçimlendirme işlemi yapıyorsunuz. Tüm bu işlemleri yapmadan önce tüm yüklü diskleri silin. Sonrasında hafıza boyutu vererek bir ya da daha fazla disk oluşturun. Sonrasında C sürücüsüne tıklayın ve ileri tuşuna basın. C sürücüsü yerine başka bir yere tıklarsanız eğer işletim sisteminiz o sürücüye yüklenecektir. Birçok uygulama ile uyumsuzluk problemi ortaya çıkar. Bu nedenle C sürücüsüne tıklayın ve ileri butonuna basın. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra artık bilgisayar kendi kendine işlemleri yürütecektir. Sizin yapmanız gereken tek şey bilgisayarın başında beklemek ve formatın bitmesi ile işlerinize kaldığınız yerden devam etmektir.

FORMAT ATACAKLAR İÇİN UYARI

Bilgisayarına format atacak kişiler bu yazıyı okurken dikkat etmesi gereken en önemli şey verilerin yedeklenmesi konusudur. İlk olarak önemli ve özel verilerinizi bulut sistemler ya da başka bir flash bellek dosyasına yedekleyin. Ayrıca format atarken yapacağınız işlemlerden dolayı UskudarBilgisayar.Net hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Comments