+90 216 532 23 33

Wİ-Fİ STANDARTLARI NELERDİR?

Wİ-Fİ NEDİR?

Açılımı Wireless Fidelity olan ve Türkçeye çevirdiğimiz zaman kablosuz bağlantı alanı olarak tanımlanan günümüz elektronik cihazlarının vazgeçilmezi olarak hayatımızda yer almaktadır. Kullandığımız cep telefonlar, tabletler, televizyonlar, diz üstü bilgisayarların hepsi wi-fi teknolojisi sayesinde internete bağlanabilmektedir. Özellikleri nedeni ile tercih edilen bu teknolojinin kendine has şifreleme yöntemleri ile oluşturduğu bir güvenlik yönteminin yanında belirlenen standartları sayesinde dünyanın her yerinde aynı performansta çalışabilmektedir. Dünya genelinde var olan iş kuralları arasında yer alan önce üret sonra standart belirle ve sonra dağıtıma geç prensibini benimseyen elektrik ve elektronik mühendisleri 1997 yılında bir oluşum kurarak kablosuz bağlantı için standartları oluşturmaya başladılar. Bu standartlar kullanılacağı cihazlarda ve modem kutularında nasıl bir bağlantı projesi oluşturacağının belirli bir ölçeğe oturtulması konusunda önemliydi. Yıllar içerisinde teknolojik gelişmeler ve internet altyapısının gelişmesine bağlı olarak 1997 yılından 2014 yılına kadar toplamda 6 wi-fi standardı tanımlandı. Bu standartlar listesi ise;

  1. IEEE 802.11
  2. IEEE 802.11a
  3. IEEE 802.11b
  4. IEEE 802.11g
  5. IEEE 802.11n
  6. IEEE 802.11ac

Şeklinde belirlenmiştir. Her standart arasında teknolojiye uyumluluk, veri aktarım hızı, güvenlik yöntemleri, olumsuzlukların önlenmesi gibi yenilikleri içermektedir.

IEEE 802.11 STANDARTI

1997 yılında Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü tarafından yayınlanan ilk telsiz yerel ağ standardıdır. 75 metreye kadar erişim sağlayabilen aktarım hızının en yüksek 2MBIT olduğu ve 2.4 – 2.5 GHz frekans aralığında çalışan bu standart günümüz cihazları ile ne yazık ki uyumlu değil ve çalışmamaktadır.

802.11a STANDARTI

1999 yılında çıkan standardın en önemli artılarından biri mesafenin artması ve aktarım hızındaki iyileştirme olmuştu. Bu nedenle çıktığı zamana göre çok pahalı bir teknoloji olsa da iş ortamlarında kabul gören bir yenilikti. 100 metreyi aşan erişim mesafesi ve 54 mbit aktarım hızı ile o dönem için oldukça iyiydi.

802.11b STANDARTI

Yine 1999 yılında yayınlanmış bir standart olan b sürümü sinyal çakışması nedeni ile başarısız olarak kabul edilmiştir. 2.4 GHz bandında yer alması ve o bant üzerinde mikro dalga, bluetooth cihazlarının var olması sinyal çakışmalarını arttırmıştır. A standardı 5 GHz bandında yayın yaptığı için bu çakışmalar çok daha az bir seviyede idi.

802.11g STANDARTI

2003 yılında yayınlanan bu standart şifreleme yöntemlerinde WPA / WPA2 gibi kırılması zor olan bir kriptografi ile sağlandı. Yeni standarda göre kablosuz ağlarınızı şifrelerken WEP gibi güvensiz olmayacak ve daha güçlü bir şifrelemeye sahip olacak. 2.5 GHz bandında çalışan ağ dış mekanda 110 metreye kadar iç mekanda ise 35 metreye kadar kapsama alanı içerisinde yer alıyor. 54 mbit/s  ile dönemine göre oldukça hızlı bir aktarım sağlamaktaydı.

802.11n STANDARTI

İlk olarak 2008 yılında deneme sürecinde yayınlanan sonrasında 2009 yılında kararlı sürümü yayınlansa da teknolojik cihazlara tamamen erişmesi geç olsa dahi uzun yıllar boyunca kullanılmış bir standart olarak hayatımızda yer alan n standardı, bağlı olduğu teknolojik cihazın alt yapısına bağlı olarak 2.4 GHz ya da 5 GHz frekans bandında aktif bir şekilde çalışabilmekteydi. 600 mbit/s aktarım hızını destekleyerek kablosuz ağ kullanımının yaygınlaşmasında oldukça önemli bir yere sahip. Dış mekanda erişim mesafesi 250 metre iken iç mekanda ise 70 metreye kadar çıktı.

802.11ac STANDARTI

Tarihler 2014 yılını gösterdiği zaman teknolojide ve iletişimde yaşanan tüketim çılgınlığı wi-fi standartları üzerinde etki göstermesi çok uzun sürmedi. Enstitü tarafından kabul edilen bu standart sayesinde fiber internet kullanımı yaygınlaştı. 2015 yılında 1 milyar cihazda aktif olarak kullanılan standart yüksek aktarım hızı ve yüksek erişim mesafesi ile dikkat çekmektedir. Şöyle ki 1300 mbit / s aktarım yapılabilirken erişim mesafesi ise 500 metreyi aşmıştır. 5 GHz frekans bandında çalışan bu teknoloji sinyal çakışmasına neredeyse hiç yakalanmamaktadır.

BAŞ DÖNDÜRÜCÜ GELİŞİM: STANDARTLARIN SONUÇLARI

Sonraki yıllarda ise 802.11ad standardı kullanıldı. Sonuç olarak Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü 2019 yılının içerisinde 802.11ay standardını yayınlayacağını duyurdu. Kablosuz ağ teknolojisi konusunda bir devrim yapması beklenen ve gelişen video oyun endüstrisine de uyum sağlaması beklenen bu standardın 60 GHz frekans bandında yer alırken 30000 mbit/s aktarım hızı ve 300 metre mesafeye erişmesi tüm yeni teknolojiler ile uyumlu olacak. Aynı şekilde 802.11ad standardına sahip sürümler ile de geriye yönelik uyumlu bir yapıda çalışabilecek olan standart için teknoloji bölgelerinde wi-fi 6 yakıştırılması yapılmaktadır. Eğer bilgisayarınız ya da kablosuz cihazlarınızda kablosuz internete bağlanma konusunda problem yaşıyor ya da kablosuz internete bağlantınızı güçlendirmek daha fazla sinyal alabilmek istiyorsanız Üsküdar Bilgisayar firmamızı ziyaret ederek Wireless tamiri konusu ve wireless için gerekli ekipmanlar konusunda destek alabilirsiniz. Yine aynı şekilde internet sitemiz üzerinde iletişim formu kısmından bize kablosuz internet problemlerinizi belirterek gerekli desteği alabilirsiniz.

Comments