+90 216 532 23 33

SSD Nedir? Nasıl Takılır? SSD Kullanmalı Mıyım?

Bilgisayarlar oluşturulduğu ilk günden beri bir depolama alanına sahip yapıda oldular. Bilgisayarın çalışması için gerekli olan işletim sisteminin, metin dosyalarının, uygulama ve oyun ayar, kayıt dosyaları, görseller, videolar daha fazlası olan bilgisayarda görülebilen her şey bir depolama biriminde tutulur. Depolama biriminde tutulan bu veriler için hazırlanan elektronik aletler bilgisayarların gelişim süreci ile paralellik göstererek gelişim süreci yaşadı. 2000’li yılların başında bilgisayarların depolama hafızaları oldukça düşük ve işlem hızı oldukça düşüktü. Sonraki yıllarda depolama alanı arttırılıp 2x ve 3x olarak hızlandırılan depolama birimleri günümüzde teknolojinin geldiği nokta karşısında yetersiz kaldı. Yetersiz kalan bu cihazlara HDD adı verilen Türkçesi ile Sabit Disk adı verilen elektronik depolama birimleri idi.

SSD NEDİR NE İŞE YARAR?

HDD birimlerinin mevcut teknolojiler karşısında yetersiz kalması, yüksek güç gerektiren işlemler karşısında bilgisayarın donmasına ya da yavaş işlem yapmasına neden olan HDD yerine SSD adı verilen daha yüksek depolama alanına sahip ve 100x’e kadar daha fazla işlem yapabilen elektronik depolama birimleri takılmaya başlandı. HDD yerine SSD takıldığı zaman artış gözle görülür derecede fark edilmektedir. Avantajları ile oldukça ön plana çıkan SSD oyun oynamak, grafik işlemleri, yüksek işlem kapasiteli bilgisayarlarda olmazsa olmaz ekipmanlardan biri haline gelmiş ve yeni üretim bilgisayarlarda depolama birimi olarak SSD depolama ekipmanları kullanılmaktadır. Peki bu ssd nedir fiyatları dersek çok değişkenlik gösterebilir modele göre ve fiyatı arttıkça performansı daha da yükselir. Ayrıca ssd laptoplarda da çokca tercih edilmektedir. Gerek hızı olsun gerek düşük yer kaplaması olsun.

HDD NEDİR?

HDD ile başlayacak olursak tam açılımı Hard Disk Drive olan bu sürücümüz uzun yıllardır kullandığımız ve bilgisayarda kalıcı olan bilgilerin saklandığı depolama birimidir. Aslında bilgisayarlarımızda iki çeşit hafıza mevcut, biri geçici bilgilerin saklandığı RAM’ler, diğeri de bilgilerin geçiçi olmadan sürekli olarak saklandığı harddiskler, yani HDD. 

SSD VS HDD

Çok kısa deyineceğiz . SSD‘ler daha hızlı, daha dayanıklı ve güç bakımından daha verimli olsalar da, HDD‘ler geniş kapasiteler söz konusu olduğunda daha ucuzlar.

RAM NEDİR?

RAM, sadece bilgisayar türlerinin değil, aynı zamanda tabletlerin, akıllı telefonların ve oyun konsollarının da önemli bir bileşeniRAM bellek olmadan herhangi bir sistem üzerinde yapılacak işlemler, çok daha yavaş oluyor.

SSD KULLANMALI MIYIM?

Bilgisayar sahipleri arasında birçok kişi ssd kullanmalı mıyım? Tarzı sorular sorarak HDD ile SSD arasındaki farkı öğrenmeye çalışmaktadır. Bu noktayı kısaca birkaç cümle ile açıklamak gerekirse, SSD ilk olarak bilgisayarınızda veya notebook içerisinde HDD’ye göre daha fazla depolama ve bilgi birikimi gerçekleştirebilir. Yeni nesil teknoloji kullanması nedeni ile veriyi işlemesi ve veriler üzerinde yapılacak işlemler HDD ekipmanlarına göre daha hızlı gerçekleştirir. Örneğin elinizde 1 GB büyüklüğünde resim arşivi var. Bu arşivi bir noktadan başka bir noktaya kopyala yapıştır yöntemi ile taşıyacaksınız. HDD ile işlem süresini bir resim dosyası için 1,5 saniye olarak baz alırsak ve her bir resmin 120kb olduğunu düşünürsek ortalama 12 dakika sürecek bir taşıma işlem süresi bulunuyor. Yine aynı verilerle SSD kullandığımızda resmi ortalama olarak 0,30 milisaniye civarında taşıdığını baz alalım. Daha yüksek olur daha düşük olmaz. Böyle bir işlem dahilinde tüm fotoğrafları 2,5 dakika civarında taşımasını gerçekleştirirsiniz. Kazanılan 10 dakika işlem hızının 100x olduğunu göstermektedir. Bu işlemi sadece veri taşıma, depolama işlemleri olarak düşünmeyin. Örneğin bilgisayarınızın işletim sistemini HDD yerine SSD kurarsanız işletim sisteminin başlatılmasına ve kapanmasına dair işlemlerde SSD üzerinden gerçekleştirilir. Gerçekleştirilen bu işlem süreci sonunda bilgisayarınız HDD ile 10 saniye civarında açılıyorsa SSD üzerinde 2 saniye civarında bir açılma süreci yaşayacaktır. Bu nedenle ssd kullanmalı mıyım sorusunu soruyorsanız cevabımız kesinlikle evet.

SSD NASIL TAKILIR

Bilgisayarınıza SSD elektronik depolama birimi takmak istiyorsanız öncelikle bilgisayarınızda ya da laptop cihazınızda SSD giriş alanının olmasına dikkat edin. Eğer giriş yoksa SSD kullanamayabilirsiniz. Eğer ölçüleri uygunsa HDD çıkartıp yerine SSD takabilirsiniz. Bu konuda bilgi almak ya da SSD takımını gerçekleştirmek için Üsküdar Bilgisayar İletişim Sayfası üzerinden bizimle iletişime geçerek ya da mağazamızı ziyaret ederek SSD takım işlemi konusunda bilgi alabilirsiniz. Eğer bilgisayarınıza SSD elektronik depolama birimini siz takacaksanız yapmanız gereken ilk iş SSD alanı varsa bu alanın ölçülerini öğrenmek olacak. Farklı ölçülerde üretilen SSD ekipmanları cihazınızın SSD alan ölçüsü ile uyuşmuyorsa o SSD cihazınızı kullanamazsınız. Lakin bilinen bir başka gerçek ise SSD cihazları çoğunluklu olarak 2,5 inç büyüklükte üretilir.

İlk olarak diz üstü bilgisayarlara nasıl takılacağı konusunda bilgi verelim. Dizüstü bilgisayarlarda HDD genelde alt kısmın üst bölümünde yer alır. Her bilgisayarda farklılık gösterse de vida bölgelerinden rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bilgisayarınızı kapatın ve bataryasını sökün. Sonrasında HDD diskinizi sabit tutan vidaları sökün. Sökülen vidaların olduğu yerde bir çerçeve ve içerisinde yer alan HDD sabit diskinizi göreceksiniz. Bu sabit diski çıkartın. Çerçeve ise olduğu gibi kalacaktır. Yerinde kalan çerçevenin içerisine SSD diskinizi yerleştirin. Yerleştirilen SSD diskinin bilgisayar ile bağlantısını sağlayan SATA kablolarını iyice bağlayın. Bağlantıları sağladıktan sonra vidaları takarak bölgeyi koruyucusu ile kapatın. Ardından bilgisayarınızı açarak format işlemine başlayarak işletim sisteminizi kurabilirsiniz. Format nasıl atılır? Adlı yazımızı inceleyerek format nasıl atılır konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Masaüstü bilgisayarlarda ise diz üstü bilgisayarlara göre SSD takılma işlemi biraz daha farklıdır. Masa üstü bilgisayarlarda disk alan ölçüleri 2,5 inç yerine 3,5 inç olarak üretilmiştir. 3,5 inç olarak satılan aparatlı SSD disklerinden satın alın. Bilgisayarınızın kasasında yer alan HDD bölgesine ulaşmak için kasa kapaklarını sökün ve HDD bölgesinde yer alan HDD elektronik depolama birimini çıkartın. Ardından SSD elektronik depolama birimini aparatı ile takarak kasayı tekrardan monte edin ve format işlemine başlayın

Önemli Uyarı: Yapılacak bu işlem bilgisayarınızın elektronik aksamlarında problemler meydana getirebilir. Bu noktada Üsküdar Bilgisayar kullanıcının kendi inisiyatifi ile yaptığı işlemlerden sorumlu tutulamaz. Temiz ve güvenilir bir şekilde SSD takım işlemleri için lütfen mağazamızı ziyaret ediniz.

Comments