Laptop sıvı teması sorunları

Laptop Sıvı Teması Sorunları

Laptop sıvı teması sorunları kullanıcıların sık sık maruz kaldığı bir durumdur. Sıvı teması sorunları da laptop girişlerinin içerisine sızan sıvıların sonucunda meydana gelmektedir. Bu duruma maruz kalan kullanıcıların ise ilk adımda uygulaması gereken birtakım çözüm yöntemleri mevcuttur. Ancak durum her ne olursa olsun mutlaka kullanıcının teknik bir servis ile iletişime geçmesi tavsiye edilmektedir. İlk adımda laptop çalışır bir durumdayken sıvı ile temas etmişse kullanıcı elektrik kablosunu ve bataryayı çıkartması gerekir. Daha sonrasında ise laptopu ters çevirmesi gerekmektedir. Laptop sıvı teması sorunları yaşayan bir kişinin laptopu ters çevirmesi bu etapta oldukça önemlidir. Eğer laptop çalışır durumda değil ise kişinin sadece bataryasını çıkartması ve sonrasında yine laptopu ters çevirmesi tavsiye edilmektedir.

Laptop sıvı teması sorunları laptopu olumsuz düzeyde etkilemektedir. Kullanıcı, laptopu teknik servise götürmeden hemen önce laptopu hemen kapatmalıdır. Laptop fişten çıkartılmalı ve batarya alınmalıdır. Cihaz ters çevrildikten sonra RAM ve klavye gibi parçaların çıkarılmasında da fayda vardır. Cihaza herhangi bir sıvı temas etmesi halinde laptopun anakartının direkt çıkartılması gerekmektedir. Aksi takdirde sadece sıvı teması sorunu değil, cihazın anakartında da ciddi hasarlar oluşabilmektedir.

Son adımda ise laptop teknik servise götürülmelidir. Laptopa herhangi bir sıvının temasını önlemek için en iyi yol cihazın yakınında yemek ve içecek tüketilmemesi gerekir. Ancak başka bir yöntem olarak da cihaza sıvı temasını önlemek için su geçirmez kılıfların kullanımları da tercih edilebilmektedir. Özellikle klavye koruyucu su geçirmez kılıflar sayesinde laptopa dökülen sıvı klavye içerine erişemez. Ek olarak kişi cihazı harici bir klavye ve mouse ile kullanarak da cihazı koruyabilir.

Laptop Sıvı Teması Sorununda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laptop sıvı teması sorunları pek çok kullanıcının maruz kaldığı bir durumdur. Dikkatsizlik sonucunda sık sık karşılaşılan bu sorunlar için sıvı teması gerçekleştiği an kullanıcının laptoba müdahale etmesi gerekir. Özellikle sıvının laptop içerisinde bulunan anakarta temas etmemesi oldukça önemlidir. Eğer sıvı anakarta temas ederse, durum anakart tamirine ya da değişimine kadar ilerleyebilmektedir. Laptop çalışır bir durumdayken sıvı teması ile karşı karşıya kalırsa kısa devre yapma olasılığı da bir hayli fazladır. Bu nedenle kişinin direkt laptobu kapatması ve güç kaynağını kontrol etmesi önemlidir. Laptop sıvı teması sorunları nedeniyle otomatik olarak kapanabilir. Bu durumda da kullanıcının laptobu V şeklinde ters tutması, daha sonra da tamire götürmesi gerekir. Laptop sıvıyla temas ettikten sonra klavyede de birtakım sorunlar meydana gelebilir.

Sıvı temasından hemen sonra klavyeye de müdahale edilmesi cihaz parçalarının sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu durumda kişi hasarı minimum seviyeye indirgeyebilir. Laptop sıvı teması sorunları da sıvının miktarına göre değişkenlikler gösterebilir. Hasar, laptoba dökülen sıvının miktarına göre küçük ya da büyük olabilmektedir. Bu yüzden kişi ilk önce sıvı temasının miktarını ve aynı zamanda da laptobun diğer parçalarının ne kadar hasar gördüğünü saptaması oldukça önemlidir.

Kullanıcının ilk adımda yapması gerekenler ve dikkat etmesi gerekenler oldukça basit işlemlerdir. Fakat tüm işlemler sonucunda laptop hala açılmıyor ise teknik destekten yararlanmak gerekir. Kişi cihazı çok bekletmeden mümkünse sıvı temasından hemen sonra servise götürerek gerekli sorunlara çözüm bulabilir.

Teknik bir destek almadan cihazın kontrolünü sağlamak mümkündür ancak tavsiye edilmemektedir. Sıvı ile temas halinde cihaz en az 48 saate kadar havadar ve nemsiz bir alan içerisinde kurumaya bırakılmalıdır. Cihaz, yüksek ısıdan uzak durmalıdır. Yüksek ısı cihaz içerisindeki parçaların da hasarlanmasına neden olabilir.

Laptop sıvı teması sorunları
Laptop sıvı teması sorunları

Laptop Sıvı Teması Sonrasında Nasıl Temizlenir?

Laptop sıvı teması sorunları özellikle dikkatsizlik sonucunda sık sık yaşanmaktadır. Teknik destekten önce cihaza müdahale yapılması da son derece önemlidir. Böylece kişi hasarı minimum seviyeye indirebilir. Fakat kişi cihaza temizleme adımlarını uygularken hızlı davranmalıdır. Bunun yanı sıra yine kişinin cihaz içerisine dökülen sıvının sıcak olmadığından ve sıvının içerisinde asit ya da şeker gibi maddelerin olmadığından emin olmalıdır.

İlk adımda cihaz açık durumdaysa kapatılmalıdır. Akabinde laptop sıvının olduğu alandan uzaklaştırılmalıdır. Ters çevrilmeli ve cihazın bataryasının çıkartılması gerekmektedir. Ayrıca cihazdaki tüm harici donanımların da çıkartılması gerekir. Cihaz, kuru bir yüzeydeki havlunun üzerine ters konumda kurumaya bırakılmalıdır. Ancak cihazın mutlaka bir teknik servise götürülerek işlem yapılması tavsiye edilmektedir.

Laptop Sıvı Teması Tamiri Ücretleri

Laptop sıvı teması sorunları için en önemli adım teknik servistir. Ancak kullanıcılar laptopun tamiri için ne kadar ücret ödeyecekleri konusunda bilgi sahibi olmak ister. Laptopun tamiri için ücretlendirmeler teknik servislere göre farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle net bir fiyat belirtilmesi ne yazık ki doğru olmaz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Bize WhatsApp'ten ulaşın!