laptop anakart kısa devre arızası

Laptop Anakart Kısa Devre Arızası

Laptoplarda karşılaşılan ve kullanıcılar için ciddi sıkıntı yaşatan laptop anakart kısa devre arızası aygıtın tamamen açılmasını engelleyebilmektedir. Anakartlar laptopların en olmazsa olmaz bileşenlerinden ve ana elemanlarından biridir.  Diğer elemanlar anakart sayesinde birbirleri ile iletişimde kalabilmektedir.

Anakartlar, laptoplarda güç sağlayıp bu gücün dağıtımını yaparlar. İşlemlerini BIOS aracılığıyla yürütürler. Diğer birleşinler ile tüm iletişim burada yapılır ve veri akışı sağlanmaktadır. Anakartlar kullanıldığı laptopun gücünü ve performansını belirler. Birleşenler arasında uyum ne kadar fazlaysa o kadar fazla da performans sağlar.

Bir anakartın bozulma ve hasar görme olayı birkaç şekilde gerçekleşebilir. Bunlar laptop anakart kısa devre arızası , güç sıkıntısı veya yazılım hatası gibi sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Anakartın çalışmama sebebi tek bir nedenden dolayı değildir ve bilgisayar yazılım ve donanımlarından anlayan birinin muayenesinden geçmesi gerekmektedir.

Anakart ne kadar hasar alırsa laptopun performansı o kadar düşer. Anakart yeteri kadar soğutulamadığında bilgisayarlar da ısınmaya başlamaktadır. Bu durumun devamlı olarak tekrar etmesi ise bilgisayarın ömrünü ciddi anlamda kısaltmaktadır. Ayrıca laptoptan alınan verim düşecek ve yapılmak istenen işlemler kısıtlanabilecektir.

Anakartta Gerçekleşebilecek Sorunlar ve Hasarlar

Laptop anakart kısa devre arızası, güç sorunları ve diğer hataların hepsi anakartın çalışmasını engelleyen ve laptop için ciddi sorunlar yaratan hatalardır. Bunlar birkaç kategoride incelenebilir. En yaygın bilenen anakart hataları şunlardır;

Yeterli Güç Olmaması

Anakartlar, iki adet güç bağlantısına sahiplerdir. İşlemci soketinde gizlenen ana konnektör ve ikinci bir dört veya sekiz pimli konnektör bulunmaktadır. Bu sebeple sadece ana konnektörün bağlı olması yetmemektedir. Her iki bağlantının da doğru şekilde çalıştığından emin olmak gerekmektedir. Eğer anakarttaki sorun güç ile ilgiliyse iki bağlantının da doğru çalışması sıkıntıyı çözecektir.

Düzgün Yerleştirilmeyen Bileşenler

Yanlış yerleştirilen grafik kartı, bellek veya işlemci bu soruna sebep olabilmektedir. Grafik kartının PCI express yuvası yerine takılırsa bu sorun çözülebilir. Düzgün takılmayan bileşenler anakartın arıza göstermesine sebep olabilmektedir.

Güç Bağlantısının Olmaması

Laptop güç anahtarı küçük ve ince bir kablo ile anakarta bağlanmaktadır. Bu bağlantı doğru şekilde bağlı değilse herhangi bir temassızlık bulunuyorsa laptopun başlaması mümkün değildir. Güç düğmesine basılsa bile bu komut anakarta ulaşmayacaktır. Güç düğmesi ile anakart arasındaki bağlantının düzeltilmesi sorunun da düzeleceği anlamına gelir.

Kısa Devre Sorunu

Laptop anakart kısa devre arızası çözümü en zor olan sorunlardan birisidir. Birden fazla sebebi vardır. Kısa devre görülen laptopta görüntü alınamaz. Kısa devre hatası veren anakart laptoptaki tüm gücü tüketir ve laptopun açılmasını engeller. Kısa devre sorunu detaylı inceleme ve tamir gerektiren bir sorundur.

laptop anakart kısa devre arızası
laptop anakart kısa devre arızası

Anakart Kısa Devre Arızası Nedenleri ve Tespiti

Laptop anakart kısa devre arızası laptopun tamamen açılmasını veya görüntü alınmasını engelleyen önemli bir laptop sorunu olduğundan çözülmeden laptopun kullanılmaya devam edilmesi mümkün değildir. Kısa devre arızasının birden fazla nedeni olabilir. Arızanın nedeni tespit edilmeli ve çözümü anakartta oluşan hasarın nedenine göre çözülmelidir.

Anakart, karttaki bölümlerden birbirlerine veri ve güç aktarıp taşıyan kapasitörlerden ve lehim bağlantılarından oluşmaktadır. Birçok metal bileşeni bulunan anakart bilgisayar kasasından vidalar ve gerekli elemanlarla ayrı tutulmaktadır. Anakartın metal kasa alanına değdirilmemesinin sebebi anakartın başka metal bileşenlerle temas halinde bulunduğunda kısa devre yapabilmesinden kaynaklanmaktadır. Anakartın başka bir metal alanla veya bileşenle teması laptop anakart kısa devre arızasına sebep olabilmektedir ve bu arızayla anakartta şişme, kapasitörlerde patlama ve sıvı sızdırması yaşanabilmektedir.

Bu durumda kapasitörlerin değiştirilmesi gerekmektedir. Lehimleme ve el becerisi gerektiren bu işlem bilgisayar konusunda bilgisi olmayan kişilerin yapabileceği bir işlem değildir. Bilinçsiz tamir daha kötü sonuçlar doğurabilmekte ve diğer bileşenlerin de zarar görmesine sebep olabilmektedir. Önlem amacı ile anakartı tutan parçaların esnemediğinden emin olunması ve plastik ile doğru bir şekilde korunup korunmadığına bakılmalıdır.

Bir diğer sebep ise anakart ile gerçekleşen sıvı temasıdır. Sıvı teması gerçekleşen anakartta zaman içerisinde oksitlenme gerçekleşir. Eğer hemen bozulmadıysa bile kısa zaman içerisinde sorunlara sebep olacaktır. Sıvı teması ile laptop anakart kısa devre arızası gerçekleşirse anakart hemen tamir edilmelidir. Tamiri mümkün olmayan anakart değiştirilmelidir.

Anakart Tamir ve Değişim Fiyatları

Laptop anakart kısa devre arızası gibi sorunlar anakartı kullanılmaz duruma getirir ve anakart olmadan bilgisayar ve laptopların çalışmasını sürdürmesi mümkün olmamaktadır. Anakart olmadığı zaman laptop ekranına görüntü verilemez. Laptop açılsa bile yani diğer parçalardan ışık gelip ekranda renkler belirse bile ekrana okunabilir ve anlamlı bir görüntü gelmediğinden bilgisayarın kullanımı imkansızlaşmaktadır. Bu sebeple anakartın tamiri mecbur olmaktadır. Tamiri gerçekleştirilmeyen anakartlar yeni bir anakart ile değiştirilmelidir.

Anakart tamiri deneyim isteyen bir işlemdir ve usta biri tarafından yapılmalıdır. Anakarttaki soruna göre istenen ücret değişebilmektedir. Tamirlerde parça ve işçilik ücreti alınmaktadır. Bu nedenle tamirin yapıldığı yere göre de değişecektir. Tamirin yapılamadığı durumlarda değişim gerekeceğinden yeni anakart fiyatları istenen ücrete ve kullanılacak olan laptop markasına göre değişiklik gösterecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Bize WhatsApp'ten ulaşın!