iPhone 4013 hatası

iPhone 4013 Hatası

iPhone 4013 hatası güncelleme sonrası iphone kullanıcıların karşılaşabileceği hatalardan birisidir. Her iPhone modelinde görülebilen bu hata cihaz belleğinin geri yüklenmesi sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Bir iTunes hatası iletisidir.

4013 iTunes hatası genellikle donanımla alakalı bir problemdir. Bu problemin başlıca sebepleri, hasarlı USB kablosu, hasarlı USB bağlantı noktası, bilgisayarda bulunan virüs programları veya güvenlik duvarları, üçüncü taraf güvenlik yazılımları, IOS aygıtının kendisi veya iTunes ile arasındaki bağlantı olabilir. Birçok unsur bu hataya yol açabilmektedir.

4013 hatası alan kullanıcılar, bu hatanın çoğunlukla güncelleme sırasında bağlantı kopukluğundan meydana geldiğini ve güncellemenin tam anlamıyla başarılı bir şekilde gerçekleşmediğini bu yüzden de telefonda hataya sebebiyet verdiğini belirtmiştir. Yani güncelleme sonrasında iTunes verilerin bulunduğu belleğe erişemez. Hafızaya erişemeyen iTunes 4013 hatası verir.

Özetle bu hata, iPhone ile iTunes arasındaki bağlantı ve iletişim sorunlarından kaynaklanmaktadır. Eğer çözüm adımları uygulanırsa iPhone 4013 hatası genellikle ciddi bir sorun olarak görülmemektedir.

iPhone 4013 Hatası Sebepleri Nelerdir?

Güncelleme sonrası ekranda beliren iPhone 4013 hatası veya bilinmeyen bir hata 4013 yazısının en bilindik sebebi güncellemenin başarılı bir şekilde gerçekleşmemiş olmasıdır.  Güncelleme gerçekleşirken aygıt ile iTunes arasındaki bağlantı yanlışlıkla kesilmiş olabilir. İlk başta böyle bir durum gerçekleşip gerçekleşmediğine bakılmalıdır.

İkinci bakılacak sebep ise güncelleme sırasında güncellemenin devam etmesini engelleyecek herhangi bir yazılım olup olmadığıdır. Bu yazılımlar virüs programları veyahut da güvenlik amaçlı bilgisayarda yüklü bulunan farklı program ve yazılımlar olabilir. Bu yazılımların yanı sıra iTunes programında da sorun bulunuyor olabilir. Eğer iTunes programının sürümü eskiyse veya iTunes yüklenirken, güncellenirken bir sorun meydana geldiyse bu da bazı hatalara sebebiyet verebilmektedir.

Bir diğer sebep bilgisayar ile aygıt arasındaki bağlantıyı sağlayan kablolarda yani USB kablolarında oluşan problemlerden meydana gelebilir. USB kablolarının kendisinde bir temassızlık meydana gelmiş olabilir. Ayrıca kabloda hasar veya temassızlık olmasa bile aygıt çıkışında yuvasında veya bilgisayarın giriş yuvasında bir hasar, temassızlık veya işlevsizlik bulunabilir. Bu da aradaki bağlantıyı etkilemektedir.

iPhone 4013 hatası
iPhone 4013 hatası

iPhone 4013 Hatası Alınırsa Neler Yapılabilir?

Güncelleme sırasında wi-fi bağlantısında da kopmalar ve kesilmeler yaşanması da iPhone 4013 hatası alınmasına neden olabilmektedir. Bunun haricinde aygıtın donanımlarından da kaynaklanan sıkıntılar olabilir. Aygıtın hafıza biriminde bozukluk olabilir. Düşme, çarpma, darbe etkisi ile anakart sarsılmış ve hata veriyor olabilir. Ayrıca iPhone daha öncesinde tamir veya bakmak için açılmış ve içindeki parçaları bilinçsiz bir şekilde zarar görmüş olabilir.

Aygıtın donanımsal hatalarını saptamak kullanıcı için zor olabileceğinden, kullanıcı öncelikle hatanın sebebini ararken bağlantı ve bilgisayar yazılımlarından kaynaklı sorunlara yönelmelidir. Hatanın nedeni saptanmadan bu hata için herhangi bir çözüm yoluna gidilememektedir.

Aygıttan iPhone 4013 hatası alınıyorsa öncelikle hatanın nedenini bulmak gerekmektedir. Kullanıcının deneyebileceği en kolay yöntemlerden birisi USB kablosunu kontrol etmektir. USB kablosunda sorun olup olmadığına bakarak bir sebep elenebilir.

USB kablosunu kontrol etmek için öncelikle bilgisayar ile aygıt arasında bağlantının varlığı kontrol edilmelidir. Bağlantı var ise kablo hareket ettirilmeli ve temassızlık oluşuyor mu diye bakılmalıdır. Kesin olarak emin olmak için farklı bir USB kablosu da kullanılabilir.

Ayrıca bilgisayardaki güvenlik duvarı veya virüs programları kontrol edilebilir. Eğer virüs programları iTunes veya aygıt ile alakalı bir güncelleme çalışmasını engelliyor ise izin seçenekleri incelenmelidir. Hata devam ediyorsa belli başlı iPhone 4013 hatası çözüm yöntemleri denenebilir.

4013 Hatası Çözüm Önerileri

Eğer iPhone 4013 hatası alınıyorsa şu çözüm yöntemlerine başvurulabilir;

  1. Aygıtın iTunes ile bağlantısı kesilip yeniden başlatılabilir. Yeniden başlatma normal olarak gerçekleşmiyorsa ise ana ekran düğmesi ve uyandırma düğmesine aynı anda basılmalıdır ve dokuz on saniye kadar basılı tutulmalıdır. iPhone 7 ve 7 plus modelinde ses kısma ve uyandırma tuşuna aynı anda basılabilir. Cihaz yeniden başladığında güncelleme geri yüklenmelidir.
  2. Kablolar ve kablo giriş yuvaları kontrol edilmelidir. Eğer kabloda sorun varsa değiştirilmeli yeni bir kablo ile tekrar güncelleme denenmelidir. Wi-fi bağlantısı kontrol edilmelidir.
  3. Hata, bilgisayarın veya iTunes programının eski sürüm veya güncellenmemiş olabileceğinden de kaynaklanabilir. Bu nedenle cihaz ve iTunes güncellemeleri kontrol edilmeli son sürüm yüklenmelidir.
  4. Yanlış bir yapılandırma yapıldıysa bu da iPhone 4013 hatası verilmesine sebep olacaktır. Bunu çözmek için aygıt yeniden başlatılmalı ve ayarlar menüsüne gidilmelidir. Ayarlar, genel ayarlardan sıfırla seçeneğine tıklanıp tüm ayarları sıfırla seçeneği seçilebilir. Bunun için onayınız istenmektedir. Bu ayaların öncesinde belirlemiş olduğunuz tüm ayarları resetleyeceğini unutmamanız gerekmektedir.

Eğer tüm bunlara rağmen düzelme olmazsa cihazda donanımsal bir problem olabileceğinden servise başvurmakta fayda vardır. Alınan iPhone 4013 hatası kesin çözümü hafıza yani bellek entegresinin onarılması veya değişmesi ile gerçekleşecektir. Bu işlem sonucunda veri kayıpları yaşanabilmektedir. Düzeltme ve çözüm yöntemlerini uygulamayanlar veya ayarların sıfırlanmasını istemeyenler de yine servisten yardım almalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Bize WhatsApp'ten ulaşın!