Anakart değişimi

Anakart Değişimi 

Anakart değişimi yapılacaksa eğer sormanız gereken ilk soru neden ana kart değiştiriyorum? Olmalıdır. Anakartlar, hız aşırtmacılar veyahut farklı soket tipine sahip bir işlemciye geçen kullanıcılar dışındakiler için genellikle uzun süreli kullanılan ve de alınabilecek yeni bir işlemcinin soket yapısı uyum sağladıkça değiştirilmesine gerek duyulmayan parçalardır. Fakat bazı arıza durumlarında bu değişime ihtiyaç duyabiliriz. İlk olarak bu tamire ihtiyaç duyduğunu düşündüğünüz bilgisayar bir dizüstü yani laptop dediğimiz bilgisayar türü ise şu soruları mutlaka sorun;

  • Dizüstü bilgisayarınızın açma kapama (on/off) tuşuna bastığınızda elektrik akışı sağlanıyor mu?
  • Dizüstü bilgisayarınızın açma kapama (on/off) tuşuna elektrik akışı sağlanıyor fakat bunlar sağlandıktan sonra görüntü geliyor mu?
  • Dizüstü bilgisayarınız çalışırken aniden kapanıyor mu veyahut kapandıktan sonra resetleniyor mu? Yeniden başlatılıyor mu?
  • Ve son olarak bakmanız gereken bir diğer şey ise dizüstü bilgisayarınızın açma kapama ( on/off ) tuşuna bastığınızda dizüstü bilgisayarınızın ekranına görüntü geldikten sonra Windows işletim sistemi çalışırken ani bir şekilde donmalar oluyor mu ? Diğer bir değişle bilgisayarınızda takılıp kalmalar oluyor mu?

 Eğer bu durumlar yaşanıyorsa, oluyorsa büyük ihtimalle bilgisayarınızın ana kartında çatlaklar oluşmuş olabilir. Bu tarz sorunlar yaşanmasın diye bilgisayarınızı fazla zorlamamanız ve de temiz tutmanız çokça önem arz etmektedir. Aynı zamanda birden fazla uygulamayı aynı anda yükleyip, aynı anda kaldırmak da bilgisayarınızı fazlaca zorlar ve de anakart değişimi gerektirecek hale getirir. Bu sebeple de bilgisayarınız oldukça güçlü olduğunu fakat bu gücün siz ona dikkatli davrandığınız sürece aktif şekilde kullanılabilir halde kalacağını asla unutmayınız.

Anakart sorununu nasıl önleyebiliriz?

Anakart değişimi çok ciddi ve de masraflı bir uygulamadır bu sebeple de bilgisayarınız çok yıpratmanız sonucunda bu işleme ihtiyaç duyabilirsiniz. 

Çevresel hatalar yani halk arasında ki ekran hataları, usb girişi hataları, yanıt alamama, renksel bozukluklar gibi sıkça karşılaşılan durumların maalesef ki en külfetli sonucu olan ana kart değişimine darbeye bağlı arızalar, alınan darbe sonucunda oluşan ana kart üzerinde çatlaklar sebep olur. Bunların yanı sıra ısınma kaynaklı arızalar, cihazda oluşan aşırı sıcaklık da ana karta zarar verebilmektedir. Bu sebeple ana kartın ısınma yapması bozulmasına neden olduğundan kaynaklı, Bu saydığımız sorunlar anakart değişimi gerektiren en yaygın sorunlardandır.

Anakart değişimi
Anakart değişimi

Sıvı teması arızaları, cihazınızın üzerine dökülen herhangi bir çeşit sıvı içeren maddelerden kaynaklanan durumlardan ötürü ana kart kısa devre yapmaktadır. Birçok sıvı elektriği aktarmaktadır. Bilgisayarınıza sıvı girerse kısa devrelere sebep olarak tamiri mümkün olmayan arızalara yol açabilir.

  • Bilgisayarınız açıkken sıvı döküldüyse acilen kapatın ve güç kablosunu, şarj cihazını ve de diğer tüm bağlı cihazları çıkarın. Bilgisayar kapalıyken sıvı döküldü ise tekrar açmayın.
  • Bilgisayarınızı dikkatli bir şekilde ters çevirin ve de içine giren suyu boşaltın, ardından yumuşak bir bez ile veya emici bir havlu kullanarak yüzeyde kalan suyu aldırın.
  • Kurutma makinesini kullanarak bilgisayara soğuk hava tutun. Sıcak hava yüksek sıcaklıklar kullandığı için dahili bileşenlere hasar verebilir.
  • Bu acil durumlarda kullanmanız gereken işlemlerini uyguladıktan sonra destek almak için bilgisayarınızı en hızlı şekilde ve de en kısa sürede yetkili bir Servis Merkezine götürün.

Cep telefonlarında sık karşılaşıldığı gibi laptop, notebook, dizüstü bilgisayar ve tablet bilgisayarlarda da suya düşürme ve de sıvı teması sıkça yaşanan sorunlardan biri. Genellikle laptop ve notebookların üzerinde çalışırken bardakla su, çay veyahut meşrubat dökülmesi problemi sık şekilde yaşanıyor. Sıvı teması maalesef ki dizüstü bilgisayarlar ve tabletlerde kalıcı hasarlara yol açabiliyor. Özellikle kola ve ya çay gibi şekerli, gazlı sıvılar bilgisayarın elektronik aksamına ve de devrelerine çok büyük zarar veriyor. Sıvı temasının yaşanması durumunda acilen şarj adaptörü ve de bataryanın cihazdan çıkarılması gerekiyor.

Cihazın üzerini ve de ulaşılabilen bölümlerini tercihen yeni ve de temiz bir bezle kurulayın. Daha sonra da vakit kaybetmeden güvendiğiniz bir laptop, notebook, bilgisayar servisine cihazı götürün. Üzerine su veyahut başka bir sıvı dökülen dizüstü bilgisayarı dikkatlice ve de temiz bir bez kuruladıktan sonra çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için kesinlikle açmamalısınız. Güç düğmesine bastığınız zaman çalışma başlar ve bu çalışma sonucu oluşan ısı sebebiyle içerisindeki sıvı, tüm dahili ve de elektronik parçalara yayılabilir ve hemen olmasa bile ilerleyen dönemlerde korozyon ve de oksitlenmeye bağlı olarak tamiri mümkün olmayan arızalara sebep olabilir.

Anakart Değişimi Fiyatları

Anakart Değişimi dediğimiz uygulama fazlaca külfetli bir uygulamada olsa gördüğü hasara ve de firmaların belirlediği işçilik fiyatlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra taktırmak istediğiniz ana kartın fiyatı ayrıyeten bilgisayar aksamındaki diğer hasarlar veyahut öncesinde başka bir servis müdahale ettiyse ve bu müdahale yanlış yapıldıysa bu hataların düzeltilmesi gibi bir çok işlem işçilik ücretinin içindedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Bize WhatsApp'ten ulaşın!