Asus Laptop Sorunları ve Çözümleri

Asus laptop sorunları ve çözümleri için teknik destek almak gerekebilir. Ancak bazı sorunları kullanıcıların kendileri çözebilirler. Bilgisayara doğru müdahale etmek sorunu çözerken yanlış müdahale daha büyük sorunlara yol açabilir. Asus bilgisayarlarda garanti kapsamında birçok cihazın tamiri ve değişimi yapılmaktadır. Bunun için eğer cihazın garantisi varsa bir teknik servisten yardım alınması daha doğru hareket olacaktır. Cihaz servise bırakılarak sorunların nedenleri tespit edilebilir ve böylece soruna çare bulunabilir.

Bu yazının devamında Asus bilgisayar sorunları ve sorunları çözmeye yönelik öneriler yer almaktadır.

Laptop Açılmama Sorunu Ve Çözümü

Laptopta donanımsal bir sorun varsa eğer açılmayabilir. Özellikle de laptopta bulunan ekran kartı ve ana kartta herhangi bir problem varsa laptop açılmaz. Eğer laptop ses çıkarıyor ancak ekran görünmüyorsa o zaman ekran kısmında bir problem var demektir. Bu sorunlardan birisi ekran kartıdır. Ekran kartının yanması ya da arızalanması gibi bir durumda bilgisayar çalışmaya devam eder ancak ekrana yansıtma olmaz. Ekran karanlıktır. Yansıtmama ve ekranın çalışmadığı durumlarda teknik destek almak elzemdir.

 Ekran açılmamasının diğer bir nedeni de ekranın kırılmasıdır. Özellikle düşürme ya da üzerine baskı yapılması sonucu ekran zarar görebilir. Ekranın üzerinde bulunan led ışıklarda sıkıntı oluşabilir. Bu durumda da yine bilgisayar çalışmaya devam edecek ancak ekran açılmayacaktır. Tüm bunlara ilaveten bilgisayarın yazılımında da sorun olabilir. Bunun için yetkili Asus servisinden yardım alınması gerekecektir.

Asus Laptop Sorunları ve Çözümleri
Asus Laptop Sorunları ve Çözümleri

Asus Laptop Ses Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

 Bilgisayarda tüm elektronik cihazlar gibi farklı farklı hatalar verebilir. Asus laptop sorunları ve çözümleri için ilk işlem sorunun kaynağını tespit etmek olacaktır. Cihaza herhangi şekilde sıvı teması ya da darbe olmadıysa sorunun nedeni yazılımsal olabilir. Bu durumda teknik servisten yardım almanız gerekecektir.  

Eğer Asus laptopta cihazda bazı ayarların yapılmasına ve yazılımsal bir sorun olmadığının anlaşılmasına rağmen hâlâ ses gelmiyorsa o zaman donanımla ilgili bir problem vardır. Cihazdaki ses sorununun giderilmesi ve genel bir bakımının yapılması için Asus teknik servisle iletişime geçmek faydalı olacaktır.

Asus laptop kullananların karşılaştığı sorunlardan birisi de ekran kararması sorunudur. Ekran kararmasının iki nedeni olabilir. Birinci neden, yazılımdan kaynaklanan bir sorundur. İkinci neden ise donanım ile ilgili bir sorundur. Yazılımla ilgili sorunda ekranın bios ayarı ya da fonksiyon tuşları ile alakalı olabilir. Fonksiyon tuşları ile ilgiliyse eğer, ekran parlaklığında ayarlamalar yapılarak sorun çözülebilir. Ancak bu sorun donanımla ilgiliyse o zaman ışık lambasına ya da inverter karta bakılmalıdır. Buralarda oluşmuş bir problemden dolayı ekranda kararma oluşmuş olabilir. Böyle durumlarda genel olarak ekranda görüntü olmasına rağmen ışık yoktur.

Asus laptop sorunları ve çözümleri ile ilgili olarak kullanıcıların hiç istemediği bir durum olan ekran kararması arızası, evde yapılan ayarlamalar ve düzenlemelere rağmen düzelmiyorsa eğer, teknik servisten yardım alınmalıdır. Böylece ekran kararmasının gerçek nedeni öğrenilmiş ve yapılması gereken işlem tanımlanmış olur. Kullanıcıların çok sık başına gelen arızalardan birisi olan ancak çözülmesi mümkün olan bir sorundur.

Ana ekranda görüntü sorunu genel olarak BIOS yapılandırmasına bakılarak öğrenilebilir. BIOS yapılandırılmasına girildiği halde görüntü sorunu yaşanmaya devam ediyorsa o zaman ekran donanımı hasarlı olabilir. Görüntü normalse o zaman yazılımla ilgili bir sorun ile karşı karşıya kalınmıştır.

Görüntünün normal olduğu durumlarda aşağıdaki şeyler kontrol edilmelidir;

 • Grafik sürücüsü
 • Hafıza değiştirilmesi
 • Belirli programlarda ekran sorunu ortaya çıkıyor
 • Grafik sürücüsü kurulu değil
 • Yanlış sürüm/ sürüm tarihi geçmiş

Eğer grafik sürücüsü yeni güncellenmiş ise sorun büyük olasılıkla yeni sürücüden kaynaklanıyordur. Böyle bir durumda öncelikle Asus destek sitesindeki sürücünün kullanılması tavsiye edilmektedir. Mevcut grafik sürücüsü kaldırılır. Kaldırma işleminden sonra Asus destem sitesinde yayınlanan son sürücü yüklenir.

Bazı Asus modellerde çift ekran kartı vardır. Aygıt yöneticisinde ikisi de görünür. Bu kartların son sürüm olduğundan emin olunmalıdır.

Asus Laptop Diğer Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Asus laptop sorunları ve çözümleri arasında bellek anormalliği durumu da bulunur. Sorun ortaya çıkmadan önce bellek değiştirildiyse önceki konfigürasyona dönülmelidir. Yalnızca bazı notebook modellerinde RAM modülünün kurulmasına izin verilen bileşim düzeneği bulunur.

Asus laptop bilgisayarda normalden daha fazla sistem kaynağı kullanan görüntü ve oyun işleme yazılımı gibi uygulamalar açıldığı zaman görüntü ile ilgili sorunlar yaşanabilmektedir. Burada çözüm olarak PC’nin yüklü uygulama ile uyuşup uyuşmadığına bakılmalıdır. Eğer böyle bir durum yoksa; PC zorla sıfırlama işlemi yapılabilir. Bu işlemi yaparken bilgisayara takılı olabilecek harici hard disk, yazıcı, harici optik disk okuyucu, bellek kartı gibi tüm harici cihazlar çıkarılmalıdır. Sonra bilgisayar kapatılır. AC adaptör çıkarılır. Pil çıkarılır. Zorla sıfırlama için güç tuşuna 40 saniye boyunca ara vermeden basılı tutulur. Daha sonra AC adaptör ve pil tekrar takılır. Ve bilgisayar çalıştırılır. Sorunun devam edip etmediğine bakılır. Eğer sorun hâlâ devam ediyorsa bir sonraki sorun giderme adımına geçilebilir.

Görüntü ayarlarını sıfırlama işlemi. Şu Microsoft kısayol tuşlarını kullanılmalıdır. Windows tuşu + Ctrl + Shift + B ekran ayarlarını sıfırlamak için kullanılır. Yukarıdaki adımların uygulanmasına rağmen problem devam ediyorsa bir sonraki sorun giderme adımına geçilebilir.

Asus laptop sorunları ve çözümlerini ile ilgili olarak sıradaki adım BIOS ayarlarını geri yüklemek olacaktır.

BIOS ayarlarının geri yüklenmesine rağmen sorun devam ediyorsa, PC’nin BIOS sürümü, Windows paketleri ve sürücüleri son sürümle güncellenmelidir.

Yazılım güncellemek genellikle sistem kararlılığı ve optimizasyon açısından oldukça faydalıdır. Bundan dolayı PC’de kullanılan yazılımlar genellikle son sürümlerinde kullanılması önerilir.

Tüm bu işlemlere rağmen sorun devam ediyorsa kişisel doyalar yedeklenerek bilgisayar orijinal yapılandırılmasına sıfırlanmalıdır.

Bültene Kayıt Olun

  Book an Engineer

  Collection Day
  Computer / Laptop
  Brand
  Operating System
  First name

  Last name

  Email address

  Contact phone number

  Address

  City

  Special requests

  Open chat
  Bize WhatsApp'ten ulaşın!